Kdy můžu jít na zubní pohotovost? Zdraví a wellness
Sdílet

Kdy můžu jít na zubní pohotovost?

Co je to vlastně zubní pohotovost?

Ahoj, jmenuju se Marek a jsem blogger. Dnes bych vám rád pověděl o situacích, kdy má smysl využít služeb zubní pohotovosti. Ale než se pustíme do toho, co nás láme, co to vlastně zubní pohotovost je? No, zubní pohotovost je specializovaná zdravotnická zařízení, kam si můžeme zajít, když nás bolí zuby a náš obvyklý zubař má zavřeno, nebo nemůže nás přijmout. Ale za každou takovou návštěvou by měla stát skutečná nouzová situace, všechno ostatní lze vyřešit během běžné návštěvy zubaře. A co je to ta skutečná nouzová situace? Na to se nyní podíváme.

Kdy je na místě návštěva zubní pohotovosti?

Doufám, že jste se dosud nesetkali se situací, kdy byste museli navštívit zubní pohotovost, jelikož to může znamenat, že jste se ocitli v docela nepříjemné situaci. Podle odborníků byste měli jít na zubní pohotovost pokud vás trápí silná bolest zubů, ke které se přidružuje zvýšená teplota, otok nebo vyrážka v oblasti tváře, krku nebo úst. Dalším důvodem může být zranění úst a zubů, ať už v důsledku nehody, pádu, nebo nějaké fyzické střetu. Také krvácení z dásní, které neustává, je rozhodně důvodem k návštěvě zubní pohotovosti.

S jakými potížemi se na zubní pohotovost raději nevydáváme?

Někdy si mnozí lidé pletou, za jakých okolností by měli navštívit zubní pohotovost. Třeba když jim naskočí malý zubní kaz, nebo je zarazí citlivost zubů. Ale tyto případy většinou nepatří mezi ty, kvůli kterým byste měli táhnout na pohotovost. Pokud se setkáváte se zmiňovanými potížemi, naplánujte si návštěvu u svého domácím zubaře. Zubní pohotovost je určena pro rychlou pomoc v akutních případech, kdy je nutná okamžitá intervence zdravotnického personálu.

Tipy a triky pro návštěvu zubní pohotovosti

Jak jsem zmínil, návštěvu zubní pohotovosti bychom měli omezit pouze na skutečné nouzové případy. Pokud jste si jisti, že váš stav skutečně vyžaduje rychlou odbornou pomoc, určitě neváhejte a vyrazte na pohotovost. Možná se tam potkáme – já už totiž zažil několik návštěv zubní pohotovosti a musím říci, že to neni zrovna procházka růžovým sadem. Ale díky mé zkušenosti vám můžu nabídnout pár tipů a triků. Například si s sebou vezměte všechny léky, které pravidelně užíváte, a také kartičku pojišťovny. Předtím, než na pohotovost vyrazíte, pokuste se co nejlépe popsat svůj problém - kde přesně vás to bolí, jak dlouho už to trvá, jestli se bolest zhoršuje při jídle, pití nebo když ležíte. Vždyť znáte to rčení - lékař je jako detektiv a čím víc indicí mu poskytnete, tím snadněji a rychleji rozluští tajenku vaší bolesti.

Nezapomeňte, že i zubní pohotovost je zdravotnické zařízení a platí zde stejná pravidla jako kdekoli jinde v nemocnici. Buďte proto ohleduplní k ostatním pacientům a zdravotnickým pracovníkům. Nedělejte zbytečný hluk a respektujte pokyny personálu. A nejdůležitější, mějte trpělivost. Mohlo by se zdát, že na vás dojde řada pomalu, ale věřte mi, všichni tam pracující se snaží udělat maximum pro to, abyste byli co nejdříve ošetřeni.

Pokud jste v životě ještě nemuseli navštívit zubní pohotovost, přeji vám, aby to tak zůstalo co nejdéle. A pokud vás návštěva zubní pohotovosti již čeká, držím palce a doufám, že se vše vyřeší k vaší spokojenosti. A nezapomeňte - pečovat o své zuby by měla být naše každodenní rutina, jen tak můžeme předejít nepříjemným situacím a zuby si uchovat v dobrém zdraví co nejdéle.

Marek Fiala

Jsem stomatolog s více než dvacetiletou praxí. Vždy jsem si vážil precizní práce a schopnost pomoci lidem, kteří potřebují péči o své zuby. Kromě své práce rád píši odborné články o péči o zuby, které publikuji na různých platformách. Mé články jsou zaměřeny na prevenci a správnou péči o dentální hygienu. Když není jsem v ordinaci, rád trávím čas se svou rodinou a pečuji o své rostliny na zahradě.

Napsat komentář