Zubní kámen u dětí: Co by rodiče měli vědět Dětské zdraví a hygiena
Sdílet

Význam a pochopení zubního kamene

Zubní kámen, známý také jako kámen na zubech. Slyšíte to slovo a možná si okamžitě pomyslíte na váš poslední návštěvu u zubaře. Nebuďte ale nervózní, toto je místo kde se dozvíte co potřebujete vědět. Zubní kámen je něco, co se může vyskytnout u každého z nás, a to i u našich dětí. Právě na ně se dnes zaměříme a poradíme si, jak tomuto nepříteli našeho chrupu předcházet. I moje děti, Šimon a Jakub, bojují s tímto problémem, a cesta k zdravým zubům je pro ně stejně důležitá jako pro vás a vaše malé.

Vědecký pohled na zubní kámen

Jeste předtím, než se podíváme na způsoby, jak zabránit vzniku zubního kamene, bychom měli pochopit, co to ten zubní kámen vlastně je. V slinách našeho těla se nachází minerály, které mohou reagovat s bakteriemi a jinými složkami našeho jídla. Tato reakce vytváří tenký film na povrchu zubů zvaný plak. Postupem času se tento plak může stát zubním kamenem, který je mnohem těžší odstranit. Stává se tak, pokud ho časem neodstraníme a v důsledku toho se na zubech vytvoří pevné ložisko. Je tak tvrdý, že ho nemůžeme jen tak setřít zubním kartáčkem. Bolestivý je fakt, že podle zubních lékařů je u dětí častější než bychom si možná mysleli.

Kde se bere zubní kámen

Zubní kámen je hlavně důsledkem nedostatečné ústní hygieny. To je ten hlavní fakt, který bych vám chtěl dát do popředí. Proto je tak důležité učit naše děti pravidelnému čištění zubů již od útlého věku. Nezáleží na tom, zda používáte manuální nebo elektrický kartáček, důležité je důkladně a pravidelně čistit. Kámen se může tvořit v místě, kde se potkávají zuby a dásně a může se objevovat i pod dásněmi, což může být problém, protože je těžké ho tam vidět.

Proč je zubní kámen problém

Během svého průzkumu jsem zjistil, že zubní kámen není jen o nějakém estetickém problému. Ohrožuje zdraví našich dětí. Kameny na zubech mohou způsobit záněty dásní, ztrátu zubů, zhoršenou chuť k jídlu a dokonce i systemická onemocnění jako je diabetes a kardiovaskulární onemocnění. Moje děti, Šimon a Jakub, přišli domů jednoho dne s bolestí zubů po konzumaci zmrzliny. Po zjištění, že mají zubní kámen, jsme posílili jejich ústní hygienu a dnes máme tento problém pod kontrolou.

Jak poznat zubní kámen

Pamatujete si tu dobu, kdy jste byli dětmi a věřili jste, že pokud uslyšíte zvuk skřípání zubů, strašidla jsou na cestě? No, skřípání zubů je jedním ze znamení zubního kamene. Dalším je nepříjemný zápach z úst vašeho dítěte, který se nezlepší čistěním zubů ani vyplachováním úst. Ale opravdu nejjistější způsob, jak zjistit, zda má vaše dítě zubní kámen, bude návštěva u zubaře.

Jak předcházet zubnímu kameni

Jakmile jsem zjistil, co zubní kámen způsobuje, chtěl jsem vědět, jak ho předcházet. Máte to štěstí, že jsem našel své odpovědi a dnes se o ně s vámi podělím. Pravidelné čištění zubů není jen slogan reklam na pasty na zuby. Mělo by to být základní součástí každodenní rutiny našich dětí. A rozhodně bychom neměli zapomínat na nitě. Používejte antiseptický ústní vodou, který zabíjí bakterie, které způsobují zubní kámen. Ale nezapomínejme také na správnou výživu. Voda je důležitá pro udržení ústního prostředí čistého a sýry obsahují enzymy, které chrání zuby před zkažením. A na závěr, nezapomeňte na pravidelnou návštěvu zubaře.

Kdy Obraťte se na specialistu

Pokud je vaše dítě někdy nespokojené kvůli nepohodlí v ústech, měli byste se co nejdříve obrátit na zubaře. Bolest v ústech může znamenat celou řadu problémů, od zubního kamene po vážnější zdravotní problémy. Moje děti, Šimon a Jakub, ví, že pokud cítí nějaký nepohodlný pocit v ústech, měli by mi to hned říci. Nesnažte se doma diagnostikovat problémy se zuby svých dětí. To by mohlo vést k vážným komplikacím.

Chovejte se správně při léčbě

Pokud je zubní kámen detekován, je důležité se chovat správně. Nenechávejte situaci zhoršit, jednejte hned. Pokud vám zubař doporučí ošetření zubního kamene, jste povinni se ho držet. Možná si myslíte, že jednoduché pravidelné čištění zubů pomůže vašemu dítěti zbavit se zubního kamene. Ale bohužel, většinou to nestačí. Běžné zubní kartáčky nemají schopnost odstranit kámen z dásní, takže je potřeba odborné čištění. Navíc, pokračujte v dobrých návycích v ústní hygieně a stravě i po ošetření, aby se kámen na zubech nevrátil.

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář