Zubní kámen a jeho odstranění: Co byste měli vědět Zdraví a wellness
Sdílet

Proč vzniká zubní kámen?

Zubní kámen je příbuzný těch roztomilých kamenů, které na strážce každého jídelního stolu klopýtáme nohou. OK, ne tak úplně, ale srovnejme to alespoň s tím, co to je a proč to my, milí lidé, dostáváme. Abych byl upřímný, je to pochoutka, které bychom raději vyhnuli na míli daleko. Zjednodušeně řečeno, zubní kámen je tvrdá vrstva nečistot, která se hromadí na zubech. Víte, jak občas začátecký rýmičkář zpívá o tvrdé zašlapané zemi? No, tohle je váš osobní tvrdý zašlapaný země na zubech. Je to jako když jdeš ven se psem a sešlápneš do ... no, pochopili jste to.

Na začátek, všechno vychází z malé, bezvinné vrstvy bakterií a proteinů ze slin, která se nazývá zubní plak. Je to jako ten roztomilý malý kůň v karnevalu, který právě vyhrálš... až na to, že způsobuje kaz, zánět dásní a kámen. Čím déle necháš ten malý kůň běhat po zubech, tím více se hromadí a tvrdne (skvělá image, čeho? Mějte na paměti, že vtip zůstává). A právě toto tvrdnutí je to, co tvoří zubní kámen.

Poznejte nepřítele: Jak vypadá a jak ho najít

Jestli jste kdy zaznamenali pocit jakoby maličkého kousku pomeranče na zubu, který tam doopravdy není, mohli byste to vědět. To je ten pocit zubního kamene. Je to tvrdý a hrbolatý a někdy si ho dokážete vycítit jazykem. Může být žlutý, hnědý, černý, nebo dokonce zelený (ano, zelený! rozhodně to není barva, kterou chcete vidět na svých zubech, pokud nejste oživená Halloweenová dekorace).

Nejčastěji se zubní kámen objevuje na spodní čelisti, především na zadních zubech. Důvod? Je to náchylnější místo pod vlivem slin, které přispívají k tvorbě zubního kamene. Teď už víte, kde svůj jazyk pověsit při dalším setkání se zrcadlem.

Možnosti odstranění zubního kamene

Nyní, když už víme, co to je a jak to vypadá, pojďme se podívat na to, jak se toho můžeme zbavit. Je tu několik možností, jak se zubního kamene zbavit. Nejdříve a nejefektivněji, můžeme ho nechat odstranit zubním lékařem. Zubní lékaři jsou vyškoleni v tom, jak zubní kámen bezpečně a efektivně odstranit, čímž předchází jakémukoliv dalšímu poškození zubu nebo dásní.

Při návštěvě zubního lékaře mohou použít nástroje jako škrabky a ultrazvukové stroje, aby zubní kámen odstranili. Ultrazvukový stroj tlačí vodu na zuby a zatímco voda oplachuje zuby, ultrazvukové vibrace z nástroje narušují tvrdý zubní kámen a pomáhají ho odstranit. Velmi high-tech, že ano?

Navzdory tomu, že ten proces může být trochu nepříjemný, cítit se budete skvěle, když to bude za vámi. A ohromnou výhodou je, že budete vědět, že váš úsměv je jasný, zdravý a čistý jako láska. Po výměně několika slov o čištění zubů a stravě (což je důležitá téma, kterou si probereme později), jste připraveni jít a světit svět svým zářivým úsměvem.

Jak předejít vzniku zubního kamene?

Poté, co prochází všemi těmi nepříjemnými procesy odstraňování zubního kamene, pravděpodobně si budete chtít ujistit, že se to už nikdy nestane. Proto je prevence tak důležitá. Údržba správného a pravidelného rituálu péče o zuby je absolutně klíčová. Důkladné čištění zubů ráno a večer, tedy dvakrát denně, je základem. Doplňte jej čištěním mezizubních prostor a použitím ústní vody.

Dieta také hraje velkou roli při prevenci zubního kamene. Stejně jako všechno ostatní v našem těle, naše zuby milují vyváženou a zdravou stravu. Pokud máme stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné mléčné výrobky, jsou naše zuby šťastné. Na druhou stranu, pití nadměrného množství sladkých nápojů a konzumace velkého množství cukru obecně, může způsobit, že zubní kámen se objeví rychleji.

Jednou z nejlepších rad, kterou vám mohu dát, je pravidelné kontroly u zubního lékaře. Je důležité najít dobrou rovnováhu mezi domácí péčí o zuby a profesionální péčí zubaře. Můj zubař se vždy směje, když mi říká, že by měl vidět mě a mé zuby častěji, než vidím své vlastní rodiče. Ale víte co? Má pravdu!

Asi se ptáte, proč jsem se tak ponořil do tématu zubního kamene? No, mám vlastní příběh. Jeden den, při obvyklém čištění zubů, jsem si všiml něčeho tvrdého na zadním zubu. Nejdříve jsem si myslel, že mi uvízla mandle nebo tak něco. Ale po několika dnech to stále neodešlo. Tak jsem konečně našel odvahu a šel na kontrolu ke svému zubaři. Bylo mi řečeno, že mám zubní kámen. Byl jsem úplně v šoku, protože jsem měl pocit, že se o své zuby dobře starám. Ale od té doby jsem se dozvěděl, že si musím všímat některých věcí více než jiných a důsledněji se věnovat své ústní hygieně.

Udržení zdravých zubů je důležité, nejen proto, že vám to pomůže zvládnout svůj den s úsměvem na tváři, ale také proto, že může přispět k vašemu celkovému zdraví. Takže si pamatujte, že čištění zubů je důležité, prevence je klíčová a pravidelné kontroly u zubaře jsou neocenitelné!

Marek Fiala

Jsem stomatolog s více než dvacetiletou praxí. Vždy jsem si vážil precizní práce a schopnost pomoci lidem, kteří potřebují péči o své zuby. Kromě své práce rád píši odborné články o péči o zuby, které publikuji na různých platformách. Mé články jsou zaměřeny na prevenci a správnou péči o dentální hygienu. Když není jsem v ordinaci, rád trávím čas se svou rodinou a pečuji o své rostliny na zahradě.

Napsat komentář