Kdo dělá zubní implantáty? Zdraví a medicína
Sdílet

Úvod do světa zubních implantátů

Vítejte v mém novém článku! Dnes vyrazíme do světa zubní medicíny, konkrétně se zaměříme na zubní implantáty. Co je to zubní implantát? Kdo je může provádět? Jak vypadá celý proces? Na tyto a mnoho dalších otázek dnes odpovíme. Jako otec dvou dětí, Šimona a Jakuba, se téma zubní péče dotká právě mě a moji rodinu, a proto jsem se rozhodl, že se na něj podíváme bližše. Tak pojďme na to!

Co je to zubní implantát?

Zubní implantát je moderní řešení nahrazení chybějícího zubu. Jedná se o malý šroub, který je vyráběn z biologického materiálu, nejčastěji z titanu. Tento šroub se implantuje do čelisti na místě, kde chybí zub. Nejlepším důkazem, že zubní implantáty fungují, je skutečnost, že se používají už přes 40 let a že je možné je bezpečně a komfortně nosit celý život.

Kdo provádí zubní implantáty?

Zabývají se tím specialisté - zubní chirurgové. Tito zubní lékaři prošli speciálním výcvikem, který je opravňuje ke vkládání zubních implantátů. Vězte, že tento proces je chirurgický zákrok, takže to není jen jakákoli "čvachtanice". Naštěstí tyto výkony provádějí profesionálové, kteří mají velké zkušenosti a vědí přesně, co dělají.

Jak probíhá proces vkládání zubního implantátu?

Povím Vám, jak vypadá typický proces vkládání zubního implantátu. První návštěva u zubního lékaře je konzultační. Na této schůzce doktor zkontroluje zuby, ústní dutinu a čelist, aby zjistil, zda je pacient vhodný kandidát na zubní implantát. Pokud je vše v pořádku, lékař začne plánovat operaci.

Je zákrok bolestivý?

Pokud jde o bolest, tak se nemusíte ničeho obávat! Používá se lokální anestezie, takže v průběhu zákroku nepocítíte žádnou bolest. Během hojení může dojít k mírnému nepohodlí, ale lékař Vám předepíše léky na zmírnění bolesti a zánětu.

A co po aplikaci zubního implantátu?

Jakmile je implantát vložen, následuje období hojení. Toto období může trvat několik měsíců. Během tohoto období se kost v čelisti spojí s implantátem, aby ho pevně ukotvila. Potom může přijít druhá fáze operace, kdy lékař připevní ke implantátu korunku, která vypadá a funguje jako skutečný zub. A to je celý proces. Po celou dobu léčby byste měli dbát na ústní hygienu, aby se zubní implantát nezavřil bakteriemi.

S ním spojené náklady

Záleží na tom, kolik práce je potřeba udělat, ale zubní implantáty nejsou levným řešením. Může stát několik desítek tisíc korun za jeden implantát. Ale berme to z pozitivní strany. Investujete do kvalitního a trvalého řešení. V podstatě si kupujete "nové zuby", které vypadají a fungují skoro jako ty skutečné. Takže když nad tím přemýšlíte, ceny nejsou tak špatné. A pokud máte pojištění, měli byste se zeptat své pojišťovny, jakou část nákladů pokryje.

Mám na závěr ještě jednu radu pro všechny, kteří se toho bojí. Řekl bych, že nejhorší je ta nejistota. "Co když to bude bolet", "Co když se něco pokazí". Ale věřte mi, zubní lékaři jsou profesionálové. V mém případě vše proběhlo hladce a bez bolesti. Takže pokud se o to zajímáte, prostě to zkuste. Omlouvám se, že jsem se trochu rozepsal, ale je to taková srdeční záležitost. Děkuji vám za pozornost a budu se těšit na další blog!

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář