Keramické rovnátka a sport: Co potřebujete vědět Zdraví a wellness
Sdílet

Základní informace o keramických rovnátkách

Nechci opakovat jako papoušek, co všichni říkají, ale keramické rovnátka jsou skutečně zázračné pro lidi, kteří touží po rovném a nádherném úsměvu. Jsou to malé průhledné nebo tělové škvíry, které se nalepí na zuby a pomáhají jim vrátit se do správné polohy. Můžou se zdát trochu zastrašující na první pohled, ale jednou, když se s nimi seznámíte, uvědomíte si, že nejsou nic jiného než malé přátele vašeho úsměvu.

Jen si vzpomeňte, jak jsem si vzala Antonína na jeho první schůzku k ortodontovi. Chudák, byl tak nervózní! Ale když doktor konečně přišel a začal vysvětlovat, jak keramická rovnátka fungují a jakou roli hrají v ústní hygieně, usmíval se uklidněně. Ačkoli nejsou "magická", keramická rovnátka se mohou jevit tak, když přinášejí tak ohromující výsledky.

Cvičení a keramické rovnátka

Mnozí z nás jsou obávají, že keramická rovnátka a cvičení nemohou jít ruku v ruce. No, přeneste mě na druhý břeh, protože já jsem živý důkaz toho, že to může fungovat! Miluji jogging a jsem také velkou fanynkou jógy. A přiznávám, že i přes mé keramické rovnátka jsem byla schopná pokračovat v těchto aktivitách s minimálním diskomfortem.

Samozřejmě, existuje několik věcí, na které byste měli být opatrní. Například, pokud hrajete kontaktní sporty, může být užitečné použít chránič sebe i svých keramických rovnátek. Ale to je příběh na jiný den.

Údržba keramických rovnátek při sportu

Ať už jste vášnivý sportovec, nebo jen někdo, kdo rád zaběhne parkem, pravděpodobně jste zjistili, že i během nejintenzivnějších tréninků si musíte najít čas na údržbu svých keramických rovnátek. Je to jedna z těch věcí, které můžou znít jako velký úkol, ale ve skutečnosti je to docela jednoduché.

Řeknu vám, co mi pomohlo. Naše rodina je velmi sportovně aktivní. Můj manžel Antonín miluje cyklistiku, já mám ráda yoga, a náš syn Viktor je ve školním fotbalovém týmu. Takže v době, kdy jsem nosila keramická rovnátka, bylo to pro mě velmi důležité, abych si udržela své zuby v dobrém stavu, i když jsme byli všichni na cestách. A jak se to dělá, ptáte se? No, k dispozici jsou speciální malé kartáčky a nitě pro čištění kolem rovnátek, takže když jsem byla na večerní jogě, mohla jsem je jednoduše vzít s sebou a vyčistit si zuby hned po cvičení.

Pitný režim a keramická rovnátka

Pitný režim je klíčovým prvkem jakéhokoli tréninku, ale když máte rovnátka, může se stát trochu komplikovaným. Ale nezoufejte, i zde existují způsoby, jak si udržet hydratovanost, aniž byste ohrožovali své nádherné keramické rovnátka.

Pamatujete na mou předchozí historku o pitném režimu při józe? Pokud jste ji již četli, víte, že jsem v minulosti měla problém s pitím během cvičení. Ale když jsem začala nosit keramická rovnátka, musela jsem se se svým pitným režimem vypořádat trochu jinak. Zahodila jsem pití sladkých nápojů a přešla na čistou vodu. Navíc jsem začala používat brčko, když jsem pila. A co víc! To mi také pomáhalo uniknout před nežádoucím zbarvením rovnátek.

Strava s keramickými rovnátky a cvičením

Cvičení může být náročné na tělo a proto vyžaduje správnou stravu. Ale jak to dělat, když máte na zubech keramická rovnátka? Strava je klíčová pro naše zdraví, ale může být těžké najít rovnováhu mezi zajištěním dostatečné výživy a ochranou keramických rovnátek před poškozením.

Podobně jako s pitným režimem jsem musela upravit svou stravu, když jsem začala nosit rovnátka. Samozřejmě vyloučení tvrdých, křupavých potravin jako ořechů a jablko bylo nevyhnutelné. Ale musela jsem také přemýšlet o tom, co by mohlo způsobit zbarvení mých rovnátek. Jídla jako červené víno, káva nebo rajčata můžou způsobit, že vaše rovnátka ztmavnou nebo se zažloutí. Ale nezoufejte! Existuje mnoho vynikajících potravin, které můžete jíst bez obav. Například tuňák, kuřecí prsa, avokádo nebo banán jsou skvělé volby.

Stres a rovnátka: Jak zvládnout obojí

Na závěr je třeba se zmínit o tom, jak cvičení může pomoci zmírnit stres z nošení keramických rovnátek. Mnoho lidí, včetně mě, se cítí nervózní nebo stresovaní při myšlence na nošení rovnátek. Ale věřte mi, cvičení může být skvělým způsobem, jak se s tímto stresem vypořádat.

Můj manžel Antonín byl jeden z těch, kteří se cítili nervózní, když mu byla instalována keramická rovnátka. Ale když začal běhat a více se věnovat cyklistice, zjistil, že se cítí mnohem lépe. Cvičení je úžasný způsob, jak se zbavit stresu a uvolnit endorfiny, které vás budou cítit se šťastnější a uvolněnější. Ať už zvolíte jógovou sekvenci, rychlou procházku nebo intenzivní cvičení v posilovně, přináší to všechny ty výhody, které pomohou učinit váš vztah s keramickými rovnátky méně napjatým.

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář