Fazety na přední zuby: Jaké jsou nejnovější technologie Zdraví a krása
Sdílet

Co jsou to vlastně fazety na zuby?

Většina z nás si má tendenci myslet, že zdravé a atraktivní zuby jsou právě ty bílé, rovné a bez jakékoliv vady. Ale je to tak? Jak známo, ne každý z nás může být pořád v absolutní harmonii se svými zuby. A často jsme s nimi prostě nespokojeni. Ale co když bych Vám řekla, že existuje řešení, které by úsměv vašich snů mohlo změnit?! Myslím tím fazety na přední zuby. A to nejen změnit, ale také zlepšit!

Fazety jsou tenké plátky materiálu používaného ve stomatologii, které se nejčastěji lepí na přední stranu zubů. Jsou to takové malé kousky keramiky, které se přilepí přímo na zub a zlepšují jeho vzhled. A víte, co je na tom nejlepší? Jsou prakticky neviditelné! Znamená to, že váš úsměv bude vypadat naprosto přirozeně, nikdo ani nezjistí, že máte fazety.

Typy fazet: Který typ výběru je nejlepší?

Máme celou řadu různých druhů fazet, mezi které patří porcelánové fazety, kompozitní fazety a takzvané no-prep fazety. Porcelánové fazety jsou nejtrvanlivější, nejlepší na hrdinkách kávy, jako jsem já, ale také nejdražší. Kompozitní fazety jsou o něco méně nákladné a byly by pro mnoho lidí dokonalým řešením. No-prep fazety jsou nejnovější a nejdostupnější na trhu.

Brancha vývoje fazet se rychle vyvíjí a dnešní technologie jsou sofistikovanější než kdykoli předtím. Wow, že? Ale jak zjistíte, který typ fazet je pro vás ten nejlepší? To je věc, kterou byste měli projednat se svým zubařem. Já tomu říkám vybírání šperků pro vaše zuby!

Podle čeho se orientovat při výběru?

Je zde mnoho faktorů, které byste měli vzít v úvahu při výběru fazet pro vaše zuby. Na co byste měli myslet? Kromě druhu fazet byste měli zvážit také jeho barvu, tvar a velikost. Zní to snad složitě, ale ve skutečnosti toho není příliš hodně, co byste museli znát. Ale jsme tady, abychom se o to postarali, že? Takže pokračujme k prvnímu bodu.

Když jsem si já sama vybírala fazety, chtěla jsem, aby vypadaly co nejvíce přirozeně. A to mi pomohlo při výběru. Můj zubař mi doporučil porcelánové fazety, protože jsou trvanlivé a odolné vůči skvrnám. A já musím říct, že jsem se rozhodně nezklamala. Dokaždé, když se na sebe podívám do zrcadla, nemohu uvěřit, jak skvěle vypadají. To je ten pocit, který chcete pro sebe?

Nové technologie v oboru stomatologií

Technologie se vyvíjejí rychle a to platí i pro obor stomatologie. Kdo by to byl řekl, že? Dnes jsme svědky různých nových technologií, které pomáhají zlepšit naše zuby a usnadňují nám život. Nejnovější technologie v tomto oboru zahrnují digitální zobrazování, laserovou stomatologii a 3D tisk.

Já osobně jsem byla ohromena, když mi můj zubař ukázal 3D model mého úsměvu. Byla jsem nejen ohromena technologií, ale také tím, jak mi to pomohlo lépe porozumět procesu fazet. Plus, fakt, že nemusím víc sedět na zubařské židli s otevřenou pusou a čekat, až ten otisk konečně zaschne, je pro mě bonus.

Jak probíhá proces aplikace fazet?

O tom, jak probíhá proces aplikace fazet, se hodně mluví. Jsem si jistá, že jste o tom slyšeli. Ale co to všechno znamená v praxi? Jak to vypadá krok za krokem? A co můžeš očekávat, když se rozhodneš pro toto řešení? Tak pojďme na to pokukovat...

Nejdříve se musíte sejít se svým zubařem a prodiskutovat možnosti, které máte. Jakmile se rozhodnete pro typek fazety, začne proces výroby. Zaměří se na vaše zuby a vyrobí se šablona. Poté se fazety pečlivě a přesně připevní na vaše zuby.

Prevence a péče o fazety

Už máte fazety a cítíte se jako ve své vlastní verzi filmu Hollywoodský úsměv? Skvělé! Ale jak o ty nádherné zoubky pečovat? Fazety potřebují svůj speciální rituál péče a to je právě to, o čem chci hovořit v této sekci.

Péče o fazety není nijak složitá, ale je potřeba je nezanedbávat. Musíte na ně myslet jako na svůj nový nejlepší přítel. Jako první krok bych doporučila zvýšit frekvenci vyčišťování zubů. A samozřejmě nepřestávat používat zubní nit. Také je důležité pravidelně navštěvovat zubaře a nezanedbávat kontrolní prohlídky. Pokud budete tyto kroky dodržovat, vaše fazety vám budou dlouhé roky sloužit.

Závěr: Výhody jsou bezkonkurenční!

Není pochyb, že fazety na přední zuby jsou neuvěřitelně populární. A to díky své schopnosti zlepšit vzhled vašeho úsměvu. Ale je to opravdu jen o vzhledu? Ne, vůbec ne. Fazety nejen zlepšují vzhled vašich zubů, ale také pomáhají chránit je.

Po zavedení fazet jsem si úplně proměnila svůj úsměv. A nejen to, cítím se sebejistěji a směji se více. A jak slyším pořád od mé dcery Karolíny, tak vypadám "cool". Takže pokud jste někdy přemýšleli o fazetách, vážně bych vám je doporučila. Uvidíte, že to bude pro vás změna k lepšímu!

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář