Nejlepší zubní kartáčky pro prevenci mezizubního kazu Zdraví a wellness
Sdílet

Význam pečlivé ústní hygieny

Jak praví staré přísloví, prevence je lepší než léčba. A to rozhodně platí také pro péči o zuby. Kdo chce předejít zubnímu kazu a jiným obtížím, měl by svou ústní dutinu pečlivě a pravidelně čistit. O tom, jaký zubní kartáček je pro tuhle práci nejlepší, ale existuje nekonečné množství názorů. Někdo nedá dopustit na elektrické kartáčky, jiný si zase žádnou zubní hygienu nedovede představit bez klasické žíněné metly. Já patřím do týmu, který preferuje kombinaci obou variant. A to z toho prostého důvodu, že každý zubní kartáček má něco, v čem je prostě nejlepší.

Elektrické vs. manuální zubní kartáčky

Nyní si podrobněji rozebereme výhody a nevýhody elektrických a manuálních zubních kartáčků. Věděli jste například, že pokud si čistíte zuby manuálním kartáčkem, budete potřebovat minimálně dvě minuty na to, abyste uspokojivě vycistili celou ústní dutinu? Je to způsobeno tím, že musíte vykonávat všechny pohyby sami a ty tak spotřebují výrazně více času než u elektrických kartáčků. Elektrických kartáčků si naopak nejvíce cením právě za to, že mi ušetří spoustu času.

Co na prevenci mezizubního kazu říkají odborníci

Nicméně se musím přiznat, že i přes všechny výhody elektrických kartáčků, v mnohých případech preferuji klasickou žíněnou metlu. Je to z toho jednoduchého důvodu, že se při čištění zubů cítím více v kontrolě. To se opět promítá do kvality čištění, jelikož si mohu lépe nastavit sílu a intenzitu pohybů. Rovněž někteří odborníci tvrdí, že dostatečné je použití jakéhokoliv zubního kartáčku, pokud se čištění zubů provádí správně a pravidelně.

Účinné zubní pasty a ústní vody

Ale zpátky k tématu prevence mezizubního kazu. Některé zubní pasty jsou speciálně vyrobeny tak, aby bojovaly proti tvorbě zubního plaku a kazu. Toto jsou například pasty s vyšším obsahem fluoru. Takže pokud je prevence mezizubního kazu vaším hlavním cílem, měli byste zvážit výběr takové zubní pasty. Stejně tak ústní voda je důležitá součást ústní hygieny, protože dokáže dosáhnout i na ta místa, kam se kartáček nedostane.

Kartáčky pro mezizubní prostor

Jednou z věcí, které jsem se od svého zubaře naučila, je, že mezizubní kartáčky jsou naprosto neocenitelné pro prevenci mezizubního kazu. Jsou skvělé na čištění prostorů mezi zuby, kde se obyčejnou zubní kartáčem nedostanete. Používám je pravidelně a rozhodně vám je doporučuji.

Zubní nitě jako nezbytný pomocník

Jednoho dne, když jsem se vrátila z procházky se svým psem Modrookým, všimla jsem si, že mám v zubech něco mezi nimi. Místo toho, abych šla rovnou k mému oblíbenému mezizubnímu kartáčku, vzala jsem tentokrát nit. A musím říct, že jsem byla ohromena tím, jak efektivně dokázala vyřešit můj problém. Od té doby jsem velkou příznivkyní zubní niti a povídám o ní každému, kdo chce (a nechce) slyšet.

Osobní upřednostňování při výběru zubního kartáčku

Na závěr bych ráda podotkla, že každý máme své vlastní preference, pokud jde o výběr zubního kartáčku. Někdo dá přednost elektrickému kartáčku, jiný manuálnímu, další zase nedá dopustit na nit. A to je v pořádku! Důležité je najít to, co pro vás funguje nejlépe, a držet se toho. Vaše ústa vám za to budou vděčná!

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář