Co znamená bílá skvrna na zubů? Zdraví a wellness
Sdílet

Příčiny vzniku bílých skvrn na zubech

Představte si toto: Zrovna jsem se podíval do zrcadla a zaměřil se na svůj úsměv. Má bílá skvrna na mém zubu podobnou, kterou jsem zaregistroval na zubech svého psa Medvídka. Trochu jsem se přestal smát a začal se ptát: Co to může být? Ano, opravdu jsem si všiml bílé skvrny na zubu. Asi bych měl začít čistit zuby pejskovi častěji; ale co já? Co znamenají bílé skvrny na zubech?

Bílé skvrny na zubech mohou být důsledkem řady faktorů. Patří sem například fluoróza, nízké množství vápníku v těle a dokonce i určité typy zubních pasta. Ale to není všechno! Existuje o mnoho více příčin, takže pojdme se na ně podívat blíže.

Fluoróza jako příčina bílých skvrn

Pravděpodobně jste slyšeli o fluoróze. Je to stav, kdy je ve vašem těle příliš mnoho fluoridu. Tento jev může být způsoben přílišným požitím fluoridu v dětském věku, kdy se tvoří trvalé zuby. Důsledkem může být bílá skvrna na zubech a jiné estetické problémy.

Samozřejmě, že fluorid není špatný. Jak víte, je důležitý pro zdraví zubů. Ale v příliš velkém množství může způsobovat problémy. Stejně jako vše ostatní, měli bychom být v rovnováze i s fluoridem.

Podvýživa a bílé skvrny na zubech

Podívejme se na další možnou příčinu: podvýživu. Kdo by si pomyslel, že vaše strava může ovlivnit vzhled vašich zubů? Ale ano, je to pravda. Pokud váš jídelníček obsahuje nedostatek určitých živin, jako je vápník, může se to projevit na zubech ve formě bílých skvrn.

Měl bych tedy přidat více vápníku do své stravy? Možná. Ale měli byste také zvážit jiné zdravé životní styl. Je možné, že máte problém se zdravou stravou obecně, tak že byste měl zaměřit se nejen na vápník.

Orální hygiena a bílé skvrny na zubech

Nyní se dostáváme k mým oblíbeným bílým skvrnám na zubech. Už jste někdy slyšeli o zubním kazu? Jo, to je ten, kdy je vaše ústa plná bakterií a zubního plaku. Po čase se tyto bakterie mění na zubní kaz a mohou způsobit, že na zubech se objeví bílé skvrny.

Zubní kaz je nejčastější důvod, proč se objevují bílé skvrny na zubech. Dobrou zprávou je, že můžete předcházet zubnímu kazu pravidelným kartáčováním a čištěním mezi zuby, a také pravidelnými návštěvami u zubního lékaře.

Léčba bílých skvrn na zubech

Začínáte si možná klást otázku: Jak se můžu zbavit těchto bílých skvrn na zubech? No, správná odpověď je, že záleží na příčině skvrn. Například, pokud je to způsobeno fluorózou, můžete to léčit změnou vašeho pitného režimu nebo způsobem, jakým používáte zubní pastu. Pokud je to důsledek podvýživy, měl byste se poradit s lékařem o změně vaší stravy.

Stále však platí, že nejlepší léčbou je prevence. Regulérní čištění zubů a flossem, správná strava a pitný režim jsou nejlepší způsoby, jak zabránit vzniku bílých skvrn na zubech.

S nadsázkou mohu říci, že každá bílá skvrna je příběh, ať už je to příběh o příliš mnoho fluoridu, nedostatek vápníku, nebo zanedbávané orální hygieny. Ale jak jsem zjistil, není vždy snadné rozluštit, co přesně tyto příběhy znamenají. Důležité je nejen vědět, co způsobuje bílé skvrny, ale také, co s tím můžeme dělat. A měli bychom začít tím, že pokud vidím bílou skvrnu na zubu, měl bych neprodleně jít k zubnímu lékaři.

Marek Fiala

Jsem stomatolog s více než dvacetiletou praxí. Vždy jsem si vážil precizní práce a schopnost pomoci lidem, kteří potřebují péči o své zuby. Kromě své práce rád píši odborné články o péči o zuby, které publikuji na různých platformách. Mé články jsou zaměřeny na prevenci a správnou péči o dentální hygienu. Když není jsem v ordinaci, rád trávím čas se svou rodinou a pečuji o své rostliny na zahradě.

Napsat komentář