Názvy jednotlivých zubů: Praktický průvodce pro rodiče Rodičovství a zdraví
Sdílet

Porozumění zubům: Kde to všechno začíná

Znáte to, stojíte nad zubním kartáčkem svého malého a přemýšlíte, jaká je ta správná technika čištění zubů? No, tady vás ještě vedu ruku ve ruce, ale co když přijde řeč na pojmenování jednotlivých zubů? Jak to vypadá s vaší zubní terminologií? Vůbec nevíte, jak se jmenuje ten malý chlupatý zoubek uprostřed? To všechno se dozvíte v tomto článku!

Rozluštění zubních jmén: Co všechno potřebujete vědět

V průběhu života se nám v puse objeví úctyhodných 32 zubů. Pro ty, kteří se narodí s genem pro šestý stoličku, to může být dokonce až 36. Všechny tyto zuby se liší nejen velikostí a tvarem, ale dokonce i funkcí. A jak je odborníci označují? Jsou to dohromady čtyři druhy zubů: řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky.

A když už jsme u těch názvů, vy, jako rodiče, znáte své dítě a víte, že když ho něco baví, je to pro něj více přínosné. Dokonce i něco tak obyčejného jako čištění zubů. Proto vám přináším zábavné pojmenování jednotlivých zubů, které jste možná ještě neslyšeli, ale určitě vám a vašim malým potomkům zpříjemní rutinní zubní hygienu.

Kreativní názvy zubů pro malé pacienty

Vy a vaše děti jistě budete nadšeni, když zjistíte, že zuby mohou mít také jiné názvy než ty, které známe z učebnic. Například řezáky mohou být známy jako "sklízecí zuby", neboť jsou to právě ony, které nám umožňují sklízet ovoce ze stromů. Moje Marie, když to slyšela poprvé, se zasmála a řekla, že teď bude naše malé Morče Sněhulka sklízet jablka ze stromu pomocí těchto zoubků.

Špičáky jsou pak velice oblíbené a známé jako "dravčí zuby", díky svému ostrému hrotu a tomu, jak dokážou trhat maso. Pokud máte doma malého hrdinu, kteří loví sladkosti namísto zvěřiny, určitě mu bude tento název líbit.

Co se týče třenových zubů, ty jsou srovnatelné s „mlýnskými kameny“, protože rozemelou vše, co jim na cestě stane – a to jak tvrdé, tak měkké potraviny. Tedy, pokud se nepochlubíte svými velkými třenovými zuby při kousání do jablečného koláče, velmi vás obdivuji!

A konečně, stoličky, ty mohou být známy jako "sirotkové zuby". Tento název pramení z doby, kdy lidé často přestávali kojit své děti krátce poté, co jim narostly stoličky. Dávalo to smysl, protože nyní mohly děti jíst tužší potraviny. Musím přiznat, že tento název má pro mě osobně zvláštní místo v srdci. Když jsem to vysvětloval Marie, rozesmála se a povídala, že to je docela výstižné.

Výzva? Pojmenovávejte zuby se mnou!

A teď k těm zábavě. Proč neucít děti zábavné způsoby, jak nazývat své zuby? Je to skvělý způsob, jak kombinovat vzdělání a zábavu a přitom získat tolik potřebného zájmu o zubní hygienu. A také, nechte je poznat, co všechno jejich zoubky dokážou! Tohle je naprosto skvělé, děti mají přímo ráj zubů. Se mnou a Marií se tak dobře smějeme, když naše Morče Sněhulka nasadí smějící se obličej, když slyší tyto vtipné názvy zubů.

Staňte se zubními mistry s vašimi malými

Teď, když víte, jaké zoubky máte v puse, a jaké mají úžasné názvy, je na čase, abyste se stali mistry v péči o ně. Nebojte se, nejsem zubař, ale jsem rodič jako vy, a společně s Marií jsme se dělili s naším Morčem Sněhulkou o tyto skvělé tipy a triky, jak se o své zuby starat. Protože kdo by nechtěl mít krásné a zdravé zuby, že?

Takže, stojíte nad zubním kartáčkem svého malého, ale tentokrát už víte, který zoubek je který a který má co na starosti. A víte, co je na tom nejlepší? Že to všechno znáte v hravé a zábavné formě, která je pro vaše dítě lákavá. Protože děti milují hravost a zábavu, a to je to, co je náš cíl - učit se hravě a zábavně. Tímto způsobem můžete udělat z něčeho, co by mohlo být nudnou rutinou, zábavnou a vzdělávací činnost pro vás i vaše děti. Tak hurá na to!

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář