Jak ochránit zuby před poškozením během nošení rovnátek - tipy a triky Zdraví a wellness
Sdílet

Proč je důležité chránit zuby během nošení rovnátek

Kdo by si nepřál perfektní úsměv s rovnými zuby, že? Mnozí z nás prokročí do světa rovnátek s vidinou zářivých řad zubů. Ale v tomhle dobrodružství je kromě estetiky důležitá také péče o zuby a dásně – protože se rovnátka mohou stát školou pro bakterie a úkrytem pro jídlo. A pokud to nebereme vážně, může nás to stát nejen pěkný úsměv, ale i zdraví zubů. Tak si pojďme říct, jak na to, abychom předešli jakýmkoliv dentálním katastrofám.

Vybíráme správná rovnátka

Víte, co je úplně první krok na cestě za chráněním zubů? No přece výběr těch pravých rovnátek. Ať už jsou to klasické kovové, keramické, které jsou méně nápadné, nebo třeba invisaligny, co vypadají skoro jako kouzlo – měli bychom mít na paměti, že každý typ vyžaduje jinou péči. Můj syn Lukáš třeba nedávno začal nosit kovová rovnátka, a je to s nimi trochu větší zaběhání, ale s dobrým plánem péče je to hračka.

Zubní hygiena na prvním místě

Hlídáme si, že čistit zuby s rovnátky, to je jako malovat miniaturu – musíme být důkladní a trpěliví. Každý koutek, každý drátek, gumička a bracket – všechno musí projít kvalitní čistící procedurou. A nezapomeňme na mezizubní kartáček! Ten je jako váš nejlepší kamarád při boji s jídlem, které se schovává v těch nejtajnějších koutech úst. Sám jsem si na začátku myslel, že jde jen o další věc, co se mi válí v koupelně, ale opak je pravdou. A znáte tu speciální techniku „C“ pro nitění se zapojením rovnátek? Pokud ne, bude to lákavá novinka ve vaší zubní rutině.

Korektní strava je základ

Také dost pozornosti věnujeme tomu, co jíme. Někdo to totiž může považovat za nařízení od rodičů nebo dentální políciie, ale vyhýbání se lepkavým bonbónům, tvrdým jídlům nebo třeba karamelům má velký smysl. Ořechy, jablka nebo mrkev vakuumujeme poctivou technikou – tedy nejdřív pokrájet na malé kousky. Lisované ovocné tyčinky? Ano, ale opatrně. A co sodovky s popkornem při sledování filmů? No, se rovnátky je to trochu jako sestupovat z desetimetrové skály. Do keramických trouby raději nenavštěvovat.

Pravidelné kontroly jsou nutnost

Může se to zdát jako nutné zlo, ale pravidelné návštěvy u zubaře nebo ortodontisty jsou pro zdraví zubů s rovnátkem stěžejní. To není pouze kontrola, zda se bracket neuvolnil nebo drátek nezkřivil, ale především šance tento mechanismus udržet v čistotě a zdraví. A přiznám se vám, vždycky se těším na tu chvíli, kdy mi pochválí péči o zuby – to je pak na celý den dobrá nálada.

Vyhněme se škodlivým zvykům

Některé zlozvyky mohou být při nošení rovnátek skutečným problémem. Kousání nehtů, žvýkání tužek nebo otevírání lahví zuby? S rovnátky by to mohlo skončit nejen porušením aparatury, ale i vážnějším poškozením zubů. A já, jako někdo, kdo si rád hraje se slovy, vám mohu říct – zabít dvě mouchy jednou ranou v tom případě znamená ne jen ušetřit peníze za opravy, ale i zachovat zdraví vašich chrupů.

A co dělat, když dojde k problému

No a co když se něco pokazí? Není důvod k panice, vždy při první příležitosti navštivte svého ortodontisty. Ono i malé odnesení jednoho bracketu může vést k problémům, proto je rychlý zásah alfa omega zubní obrany. A když už jsme u toho, dobré je mít v zázemí základní „první pomoc“ pro rovnátka, jako je vosk na rovnátka, pár náhradních gumek nebo třeba malou zrcátko, aby člověk při nějaké rovnátkové krizi nebyl úplně bez šance.

Motivace a odměna se počítá

Zní to možná trochu jako zastaralé pedagogické přístupy, ale povzbuzení a slíbená odměna dokážou s dětmi dělat zázraky – a nejen s nimi. Určitě nezapomeňte na to, jak důležité je motivovat (nejen) děti k správné péči o zuby s rovnátky. Můj Lukáš si třeba zapsal všechny dny, kdy byl 100% důkladný ve své zubní rutině, a za to si mohl vybrat malou odměnu. Třeba knížku nebo výlet do ZOO. A věřte mi, ušetřil tím na bruslení pro celou rodinu. Genius!

O rovnátkových hrátkách s humorem

A nakonec si připomeňme, že i když je péče o rovnátka důležitá, tak jí můžeme čelit s úsměvem a humorem. Když už musíme strávit tolik času čištěním a zkoumáním každého zoubku, proč si z toho nedělat srandu? Já s Lukášem třeba soutěžíme, kdo vyčistí zuby s rovnátky lépe a rychleji – má to vždycky jeden háček, protože já to dělám pořád po staru a on si našel spoustu skvělých triků. Ale pssst, to je mezi námi!

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář