Co je broušení zubů? Zubní péče
Sdílet

Co je broušení zubů?

Na počátku bych chtěla vyjasnit, že broušení zubů je mnohostranný termín, který se používá pro několik typů zubních procedur. Na první pohled by to mohlo znít strašně technicky, ale nebojte, vykládání technických termínů je něco, co si užívám. Myslím, že většina z nás se setkala s tímto konkrétním pojmem při návštěvě u zubaře, takže dnes se pokusím jej pro vás rozebrat a dekódovat. Tak jdeme na to!

Rozumíme jazyku našich zubů

Náš úsměv je něco, co definuje náš výraz a prezentuje nás ostatním, takže je důležité si uvědomit, co znamená broušení zubů. Ale nejdříve, jak jsem vždy říkávala Filipovi, je potřeba pochopit jejich jazyk. Naše zuby mluví jazykem zubního zdraví a estetiky. Každý zub se skládá z několika vrstev. První vrstva, která je viditelná, se nazývá sklovina. Je to ta nejtvrdší část našeho těla. Pod sklovinou je dentin, látka, která je trochu měkčí než sklovina, ale stále velmi odolná. Pod dentinem je dřeň, kde se nacházejí nervy a krevní cévy. Když brousíme zuby, pracujeme převážně se sklovinou a dentinem.

Broušení zubů: Co to znamená?

V podstatě broušení zubů zahrnuje odstranění vrstev skloviny nebo dentinu. Může to být zapotřebí z několika důvodů. Pokud máte nerovné zuby, broušení může pomoci vyrovnat jejich povrch. Pokud máte poškozené zuby, broušení může být nezbytné k odstranění poškozených oblastí. Když jsem byla malá, máma mi vždy říkala, že si musím dobře čistit zuby, aby byly pevné a bílé. Ale i když jsem tenkrát nevěděla nic o broušení zubů, byla to dobrá rada! Pojďme vidět, proč.

Proč brousit zuby?

Existují různé důvody, proč brousit zuby. Jeden z nich je korekce nerovných zubů. Znáte ten pocit, když se usmějete na selfie a pak si všimnete, že jeden z vašich zubů je trochu vyšší než ostatní? No, já ano! Jeden z metod, jak tento problém řešit, je broušení zubů. Dalším důvodem může být přítomnost poškozených zubů. Jak říkal můj starý zubař, dokonce i nejpevnější sklovina může nakonec podlehnout erozi nebo poškození, a broušení zubů může pomoci odstranit takové problémy a zabránit dalším komplikacím.

Jak se provádí broušení zubů?

Samotný proces broušení zubů je velmi specifický a musí být proveden profesionálně. Může to zahrnovat použití různých nástrojů, jako jsou zubní frézy, diamantové vrtáčky nebo speciální materiál na broušení zubů. Mám příběh, kdy jsem jednou vzala Karolínu a Oskara k zubaři a oni byli fascinováni těmi malými vrtáčky a frézami. Bylo to opravdu zajímavé se tím zabývat a naučit se více o tomto procesu.

Rizika a následky broušení zubů

I když je broušení zubů obecně považováno za bezpečnou a účinnou metodu, je důležité si uvědomit, že jakékoli zákroky na našich zubech mohou mít určité riziko. Jednou z hlavních obav je, že broušení může způsobit přecitlivělost zubů, protože to může zasáhnout do vrstev skloviny nebo dentinu. Ale nebojte se, toto riziko je obvykle dočasné a často může být zmírněno pomocí speciálních zubních past. Další riziko je možnost infekce, ale tento potenciální problém lze také léčit správnou hygienou a pravidelnými kontrolami u zubaře. V každém případě je důležité konzultovat své případné obavy se svým zubařem.

Kdy bychom měli zvolit broušení zubů?

Závěrem bych chtěla dodat, že ačkoli může být broušení zubů velmi užitečné v mnoha případech, je důležité mít na paměti, že toto je zubní procedura, kterou by měl provádět pouze profesionální zubař. A tak, když Karolína a Oskar rostou a objevují svět (a sladkosti), Filip a já se snažíme udržet jejich zuby co nejzdravější, a broušení je jednou z možností, kterou máme v záloze, pokud by to bylo potřeba. Ale vždy je nejdůležitější pečovat o naše zdraví a estetiku zubů s odbornou pomocí a radou profesionálního zubaře.

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář