Celokeramické fazety: Kompletní průvodce pro pacienty Zdraví a Wellness
Sdílet

Základní pochopení celokeramických fasét

Když jsem poprvé slyšela o celokeramických fasétách, musela jsem si na Google vyhledat, co to vůbec je. Je pravda, že jsem sice byla obeznámena se zubními porcelánovými korunkami, ale celokeramické fasety byly pro mě neprobádanou teritorií. A nebyla jsem sama!

Fasety jsou tenké pláty keramiky, které jsou naneseny na přední stranu zubu. Jejich hlavní účel je zlepšit estetiku vašeho úsměvu tím, že mění tvar, orientaci nebo barvu vašich předních zubů. Jakýkoli zubní lékař by vám řekl, že to je jedna z nejefektivnějších metod, jak si vylepšit úsměv, a já se s ním naprosto shodnu.

Existují dva typy fasét – porcelánové a kompozitní. Tento článek se zaměřuje na první z nich, celokeramické fasety. Také jsou považovány za trvalejší a odolnější variantu a ačkoli jsou dražší, jejich cena se vyplatí.

Proces instalace celokeramických fasét

Když jsem byla na klinice a ptala se na proces instalace celokeramických fasét, doktor mi to popsal jako "umění, které má být provedeno s jemnými rukama a dokonalým zrakem." Prvním krokem procesu je pochopitelně konzultace, kde lékař zhodnotí váš úsměv a zubní stav a rozhodne, zda jste vhodný kandidát na fasetovou terapii.

Poté, co je schválen plán léčby, zubní lékař bude potřebovat otisky vašich zubů. Tyto otisky jsou následně poslány do laboratoře, kde se fasety vyrábějí na míru pro vaše zuby. Během druhé návštěvy budou tyto fasety umístěny na vaše zuby a dojde k jejich připevnění pomocí speciálního lepidla.

Tento proces se může zdát trochu složitý a náročný, ale s profesionálním týmem a kvalitními zubními laboratořemi je téměř nemožné vědět, že vaše nové zuby nejsou opravdové!

Výhody a nevýhody fasét

Jako všechno ostatní i celokeramické fasety mají své klady a zápory. Mezi hlavní výhody patří, že fasety vypadají velmi přirozeně, jsou odolné a dlouhotrvající, a pokud se o ně dobře pečuje, mohou vydržet i více než 15 let, což je úžasné. Navíc jsem si povšimla, že po umístění faset se barva mých zubů také vylepšila. Fasety jsou odolné vůči skvrnám, takže i když si dávám dvě kávy denně, mám stále hollywoodský úsměv.

Na druhou stranu nevýhody zahrnují fakt, že pokud se faseta poškodí, musí být kompletně vyměněna, což může být trochu nákladné. Kromě toho se proces odstraňování zubní skloviny, který předchází nasazení faset, nelze vrátit zpět. Ale vážně, kdo by to chtěl, když výsledkem je dokonalý úsměv?

Údržba fasét

Lékaři mě ujistili, že údržba celokeramických fasét je velmi snadná. Základem je pravidelné kartáčování a používání nití. Navíc nesmíme zapomenout na pravidelné návštěvy u zubaře. To je něco, co bychom měli dělat bez ohledu na to, zda máme fasety nebo ne, takže ve skutečnosti to není nic nového'

Také mě upozornili, že bych měla být opatrná při konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru a kofeinu, protože mohou způsobit skvrny na fasetách. Ano, fasety jsou odolné vůči skvrnám, ale nejsou na ně imunní. Takže si dávám pozor, kolik sladkých lahůdek a kávy si dopřávám.

Stojí za to investovat do celokeramických fasét?

Za mě, ano, celokeramické fasety rozhodně stojí za investici a tento názor jsem slyšela i od mnoha jiných lidí, kteří prošli touto procedurou. Je to způsob, jak investovat do sebe, do svého vzhledu, do své sebedůvěry.

A jak jsem již zmínila, fasety nejsou jen estetickou záležitostí, ale také zlepšují celkovou funkcionalitu vašeho úsměvu. Takže pokud hledáte způsob, jak vylepšit svůj úsměv a zároveň investovat do svého zdraví, celokeramické fasety by mohly být tou správnou cestou.

Závěrečné myšlenky

O možnostech, jak zlepšit svůj úsměv, jsem se dozvěděla mnohem více, než jsem očekávala. Celokeramické fasety jsou nepochybně jedním z nejúčinnějších a nejdůstojnějších způsobů, jak toho dosáhnout. Jsou to malé kousky keramiky, které mají obrovský dopad na vzhled a funkci našich úsměvů!

Tato zkušenost mi ukázala, jak je důležité pečovat o své zdraví, a to i zubní. Věřím, že investování do celokeramických fasét je investicí do sebe sama, do svého úsměvu a sebedůvěry a já to rozhodně stále považuji za jednu z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělala.

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář