Jak uklidnit dítě před vrtáním zubu: Efektivní rady a triky Rodičovství a péče o děti
Sdílet

Proč je důležité připravit dítě na vrtání zubu?

Když se řekne zubař, mnohým z nás se ježí vlasy na hlavě a v paměti se probouzejí ne tak veselé vzpomínky na dětství a první návštěvy zubního lékaře. Jasně si vzpomínám, jak jsem z těchto vizit měl pokaždé husí kůži, a proto velmi dobře chápu každé dítě, které prožívá obdobný strach. A právě proto je tak zásadní děti na takovou návštěvu dobře a včas připravit. Ať už je to první průzkum nebo něco, čemu se říká profesionálně 'konzervační léčba zubů', vaše ratolest si zaslouží být na tuto zkušenost připravena důkladně a s plným porozuměním. Vědci dokonce prokázali, že dobrá příprava může výrazně snížit pocit úzkosti a strachu, což se projeví na celkovém prožitku návštěvy zubaře i dodržování návyků ústní hygieny do budoucna.

Jaké jsou běžné obavy dětí před vrtáním zubu?

Malé děti mají často bohatou fantazii a představivost, což je báječné, ale když se jedná o obavy ze zubaře, může to být právě tato prvotřídní představivost, která je dovede k nočním můrám. Snad každá malá bytůstka počula od kamaráda ve škole přehnaný příběh o zubním vrtáku velikosti Eiffelovy věže nebo o bílém plášti, který má schopnost vysát z malého pacienta veškerou radost z života. Nemluvě o čekárnách, které občas hrají v dětských hlavách roli temných doupět plných strachů a nepříjemností, hraničících s rozměry science fiction. A právě proto je zodpovědností nás rodičů, abychom naše ratolesti ujistili a vybavili je správnou dávkou znalostí a podpory.

Co by rodiče měli vědět, než dítě zavedou na křeslo zubaře?

Než se pustíme do přípravy našeho potomka, je třeba si sami ujasnit několik faktů. Za prvé, důležitá je naše vlastní zkušenost se zubařem. Pokud máme tendenci šířit v rodinném kruhu hororové historky ze zubních ordinací, je teď na čase s tím seknout. Naše dítě bude absorbovat naše postoje jako houba vodu, a proto je klíčové, abychom zubaře představili v co nejlepším světle. Dalším bodem je seznámit se s procedurou, kterou bude náš potomek podstupovat. Mít představu o tom, co vrtání zubu obnáší, nám umožní obtíže a neznámé procesy lépe vysvětlit. Poslední, ale neméně důležité, je najít správného zubního lékaře, který je pro děti vhodný, má s nimi zkušenosti a je schopen zaobírat se mladými pacienty s pochopením a trpělivostí. Je známo, že dobrý první dojem může udělat zázraky.

Vzdělávání a seznámení s procesem vrtání

Volba správného přístupu k vzdělávání dítěte o zubech a procedurách v ordinaci může být kritická. Nejedná se o to vytvořit z dítěte experta na zubní lékařství, ale o to, aby mělo správnou představu o tom, co ho čeká. Začněme jednoduchými knihami nebo pořady pro děti, které vysvětlují důležitost péče o zuby a co se děje u zubaře. Klíčové je vše podat ve hře, se zábavou a rozhodně bez strachu. Můžeme taky společně s dítětem navštívit zubaře předem, aby si prostředí mohlo prohlédnout a zvyknout si na něj - od čekárny po zubní křeslo. Jakákoliv demystifikace procesu je bonus, který nám může při skutečné návštěvě nesmírně pomoci. Dítě, které má alespoň základní pochopení toho, co je vrtání zuby a proč je nutné, bude mnohem klidnější a spolupracující.

Psychologické přípravy a ujištění

Psychika našich dětí je něžná a ovlivnitelná, a proto je správná psychologická příprava klíčem k úspěšnému zvládnutí prvního vrtání. Mluvíme o ujištění dítěte, že zubař je přítel a že nás tam bolí jen proto, aby nám pomohl. Klidné a podporující slova jsou jako balzám na duši malého člověka, který čelí něčemu neznámému. Neklid nebo nervozita rodiče se na dítě snadno přenáší, takže se snažme být relaxovaní a optimističtí. S Klárou jsme si ověřili, že náš Max zareaguje na stres občas ještě většími rozmary než my, a to nechceme prožívat v ordinaci.

Herní přístupy a simulace

Pojďme si to představit hravě! Už jsem zmiňoval vzdělávací hry, ale co takhle zkusit domácí simulaci zubaře? Nemusí to být nic složitého. Jde o to vytvořit z plánované návštěvy u lékaře příběh, ve kterém má dítě svou roli a je zapojené do průběhu 'léčby'. Můžeme si třeba s naší Lola zahrát na zubaře – já obléknu oranžovou kšiltovku (kterou si naštěstí při této příležitosti řádně vydesinfikoval) a ona bude pacient, který potřebuje pomoc s jejími fantastickými 'kočičími zoubky'. Takové aktivity nenápadně snižují hranici strachu a pomáhají dítěti získat představu, co obnáší být u zubaře, aniž by přitom skutečně zasahovali do úst.

Podpora a motivace po návštěvě

A konečně je tady den D – návštěva u zubaře byla zvládnuta a nyní nastává čas na podporu a motivaci. Je dobré dítě pochválit, ukázat mu, jak jsme na něj hrdí, že to zvládlo tak skvěle. Ať už to bude drobná odměna, slíbená návštěva oblíbeného místa nebo třeba nový hračkářský přírůstek do sbírky – je třeba zpečetit dobrou zkušenost něčím pozitivním. Vkročit ven s hlavou vzhůru a pocitem úspěchu může znamenat, že příště to bude o krapítek snazší. A kdo ví, možná jednou bude naše potomstvo vyprávět svým kamarádům o tom, jak se k zubaři chodí s radostí – protože zábavné vrtání zubů už prostě není děsivá pověst, ale součást zdravého životního stylu.

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář