Rovnátka a sebeúcta: Jak se s úsměvem cítit skvěle Osobní rozvoj a sebevědomí
Sdílet

Úvod do světa rovnátek

Když jsem byla malá, rovnátka byla noční můrou každého školáka. Ten kovový úsměv vám dokázal pokazit fotku třídního výletu a pořádně zamíchat kartami popularity ve škole. Ale časy se mění a rovnátka už dávno nejsou jen trapným kovovým zařízením ve tváři nešťastných dospívajících. Dnes jsou rovnátka symbolem péče o sebe, investice do budoucnosti a dokonce mohou být módním doplňkem. Jsem Jarmila a v dnešním článku se podíváme, jak můžeme mít rovnátka a přitom se cítit skvěle.

Změna úsměvu, změna vnímání

Podle mého Antonína má úsměv magickou sílu. A víte co? Souhlasím! S rovnátka si nejenže měníme úsměv, ale také způsob, jakým nás vidí svět. Začnou se dít věci, jako jsou pozitivní komentáře od kolegů v práci či zlepšení sebeúcty, když se podíváte do zrcadla. A nemusíte čekat, až budou rovnátka pryč, abyste se naučili se svým novým úsměvem žít. Přizpůsobení se změnám a přijetí sebe sama je proces, kterému se říká sebeláska, a je to něco, s čím vám rovnátka paradoxně mohou pomoci.

Výběr správných rovnátek

Ne všechna rovnátka jsou stejná. Vybrat si můžete z tradičních kovových, keramických, které jsou barvou blíže k zubům, nebo z téměř neviditelných plastových korektorů. Jednoho dne moje kamarádka přišla s rovnátkami posetými kamínky a byla z nich nadšená! Jaký mají vliv na vaše sebevědomí? Přiznám se, že když jsem si vybrala moje vlastní, šla jsem po těch, které byly co nejméně nápadné. Ale moje starosti se naštěstí ukázaly být zbytečné. Lidé byli nadšení, že se o sebe starám, a já jsem si brzy na svou novou ozdobu zvykla.

Úsměv jako odrážka osobnosti

Pokud se rozhodnete pro rovnátka, vlastně říkáte světu: „Dělám něco pro sebe!“ Je to jako nosit tričko s nápisem „Mám se rád“. A opravdu se nemůžete cítit nic jiného než úžasně, když máte pocit, že se o sebe staráte. Můj syn Viktor měl období, kdy s rovnátky bojoval, ale když pochopil, že je to součást něčeho většího, jeho přístup se změnil. Naučil se s nimi mluvit, smát se a dokonce je využít jako zpestření konverzace. Rovnátka se stala součástí jeho osobnosti a sebevědomí mu stouplo do nebes.

Hledání podpory ve svém okolí

Mít kolem sebe lidi, kteří vás podporují, je klíčem k udržení pozitivního přístupu k rovnátkům. Já jsem měla štěstí, že můj Antonín i Viktor byli vždycky na mé straně. Je důležité mít někoho, s kým můžete o svých pocitech mluvit, kdo vás pochopí a nabídne vám povzbuzení, když přijdou těžké dny. Nezapomeňte, že rovnátka nejsou věčná, a podpora vás může udržet na správné emocionální cestě až do dne, kdy je sundáte.

Péče o rovnátka jako rituál krásy

Denní rituál čištění zubů a rovnátek může být spíš meditací než povinností. Já si ten čas už vůbec nekrátím, ale naopak si ho vychutnávám. Mi je jasné, že tato péče je další krok k lepšímu zdraví a krásnějšímu úsměvu. Možná to zní směšně, ale můj pohled na tuto 'rutinu' pomohl zlepšit můj vztah s rovnátky. Navíc mi čas u umyvadla dává chvíli, kdy mohu přemýšlet o dni a uklidnit se před spaním.

Osvojení nové vizáže

Nové rovnátka jsou jako čerstvý účes – chvíli si na ně musíte zvyknout, ale potom už si bez nich neumíte svou vizáž představit. A pokud jste nápadití, můžete je dokonce využít jako doplněk k oblečení. Zapomeňte na staré předsudky a noste svá rovnátka s hrdostí. Časem si jich možná ani nebudete všímat – no jo, jednou jsem si dokonce omylem vzala Antonínovu zubní kartáček, protože jsem prostě byla v autopilotním režimu čištění zubů a rovnátek!

Sebevědomí není jen o úsměvu

Ano, rovnátka vám vylepší úsměv, ale sebevědomí nezávisí jen na tom, jak vypadáme. Jde o to, jak se cítíme uvnitř, jak se chováme k ostatním a jaké máme postoje ke světu. Když jsem si s rovnátky ještě netýkala, neměla jsem tušení, jak moc mě posílí pocit, že se starám o své zdraví a vzhled. Naučila jsem se akceptovat dokonalost ve své nedokonalosti a má to na mě úžasný vliv.

Když nám rovnátka změní pohled na svět

Také jsem si všimla, že rovnátka mi změnila pohled na svět. Najednou mi jde více o to, jak se lidé cítí, než jak vypadají. Možná to je tím, že si uvědomuji, co všechno pro ten úsměv děláme. Najednou máte něco, co vám připomíná, že všechno stojí za nějakou tu práci a že krása není jen v tom, co je vidět na první pohled.

Závěrečné myšlenky

Ať už máte rovnátka nebo ne, důležité je pamatovat si, že sebevědomí a štěstí nejsou na prodej v zubní ordinaci. Jsou uvnitř nás a je jen na nás, abychom je pěstovali a rozvíjeli. Rovnátka jsou jen nástrojem, který nám může pomoci cestou ke krásnějšímu úsměvu. S trochou přizpůsobivosti a množstvím pozitivního myšlení můžete mít rovnátka a cítit se úžasně! A nezapomeňte se smát – s rovnátky nebo bez nich, je to to nejlepší, co můžete světu, a tedy i sobě, nabídnout.

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář