Proč je zubní plak tak nebezpečný Zdraví a wellness
Sdílet

Odhalení zubního plaku a jeho vlivu na naše zdraví

Jako malý kluk, dokonce i jako dospělý muž, představoval jsem si zubní plak jakýmsi malým, bílým skřítkem, který se skrývá za zuby a dělá všechny ty šílenosti, které vedou k zubnímu kazu a všeobecnému nepohodlí. Ale ať už je to skřítek nebo hodně špatné bakterie, fakt je, že plak není něco, co bychom měli ignorovat. Nevěděli jste, že přítomnost plaku na zubech může vést ke škodám na celkovém zdraví, nejen na vaší ústní dutině?

Vyvrácení mýtů o zubním plaque

Možná že jako já, i vy jste vyrůstali se spoustou mýtů o zubním plaque, které se nakonec ukázaly jako nesmysly. Například, že plak se tvoří pouze u lidí, kteří nečistí zuby. Ale který z nás skládá absolutní zubyčištné zkoušky při každém čištění zubů? Je tedy důležité pochopit, že i když se snažíte držet těchto pravidel, pravděpodobně stále budete mít určité množství plaku. Takže ne, nejste sami a nejste špatní, pokud máte plak, je to naprosto běžné.

Proč se plak tvoří

Zdálo se mi, že spousta lidí - včetně mě - mívá otázku: proč se plak vůbec tvoří? Co jsem našel, je, že hrají roli tři faktory: bakterie v ústech, strava a hygiena. V podstatě bakterie v našich ústech konzumují potravu, kterou jíme, a jako odpadkový produkt vytvářejí kyseliny, které se pak skládají na našich zubech ve formě plaku. Takže ano, je to trochu odporné, ale také pozoruhodné, že je to naprosto přirozený proces.

Nebezpečí neodstraněného plaku

Ačkoliv se plak zdá být jen malým problémem, který je snadné ignorovat, pravdou je, že pokud ho neodstraníme řádně a pravidelně, může vést k řadě závažných problémů. K nejznámějším patří zubní kaz a parodontitida, ale did you věděli, že může také zvýšit riziko srdečních onemocnění a dalších systémových onemocnění? Já ne.

Ochraná proti plaku: správná ústní hygiena

Odstranění plaku je v podstatě úkolem správné ústní hygieny. Jak? No, je důležité čistit zuby dvakrát denně, ideálně po jídle a před spaním, a také používat zubní nit. Ale jestli mě znáte, víte, že já, jako každý další normální člověk, také nemám vždy čas a energii na dvakrát denní čištění zubů a nitění. A také se přiznávám, že ne vždy dodržuji tuto rutinu. Ale pokud chceme chránit naše zdraví, musíme si udělat čas.

Stravování a plak: co jíst a čeho se vyhnout

Jaký má na zubní plak vliv naše strava? Jsou některé potraviny, které bychom měli jíst častěji pro lepší ústní zdraví? Na druhou stranu, jsou některé potraviny, kterým bychom se měli vyhnout, abychom zastavili nebo zpomalili tvorbu zubního plaku? Překvapivě, odpověď na obě otázky je ano. Ať už jste fanouškem zeleniny nebo masité stravy, existuje řada potravin, které můžete přidat do svého jídelníčku pro lepší ústní zdraví.

Rozhovor s dentální hygienistou

Nedávno jsem měl možnost se setkat s jedním z nejlepších dentálních hygienistů v městě – a ne, neříkám to jen proto, že mi dal skvělé slevy na ošetření. Měl jsem s ním rozhovor o zubním plaku a chtěl bych se s vámi podělit o některé jeho vhledy a tipy, které mi poskytl.

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář