Jak se vyhnout bolestem způsobeným prasklou zubní sklovinou? Zdraví a lékařství
Sdílet

Rozpoznání prasklé zubní skloviny jako první krok

Znáte ten pocit, když si na něco kousnete a najednou to ve vaší ústech cítíte tak... zvláštně? Já to znám. Pro svoje děti, pro Viktora konkrétně, to muselo být ještě horší. Můžu vám říci, že prasklá zubní sklovina je něco, co bych nepřála ani svému největšímu nepříteli. Ale jak vlastně poznáte, že máte prasklou sklovinu?

Prvním znakem je obvykle nepříjemný pocit z jídla nebo pití, který se projevuje jako citlivost na teplé nebo studené pokrmy a nápoje. Dále můžete cítit ostrou bolest při kousání nebo stisknutí prasklého zubu. Ale pozor, prasklá sklovina se může projevit i jinak! Může se jednat o obtíže při řeči, pocit nepohodlí při jídle určitých druhů jídla, mondání, škrábání nebo vrzání zubů a dokonce i změnu tvaru tvého zubu.

Obvykle, když máte prasklou sklovinu, zub lékař dokáže spravit, ale někdy může být i potřeba zubnatý zub. Pamatujte však, že včasná diagnóza a léčba mohou předcházet komplikacím a ušetřit vám nejenom bolesti, ale i peníze. Kvůli tomu existuje opravdu hodně důvodů, proč je důležité pravidelně navštěvovat zubaře.

Prevence je lépe než léčba

Vypadá to klišovitě, ale je to pravda. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout bolestem způsobeným prasklou zubní sklovinou, je prevence. To znamená pravidelné čištění zubů, alespoň dvakrát denně, po každém jídle. Používání zubního nitě je také extremně důležité pro udržení zdravých zubů.

Myslím, že prevence je něco, co nás - maminky - dobře baví. Je to způsob, jak chránit naše děti - a sebe samy - před nepříjemnými zdravotními problémy. A co je na tom nejlepší? Cítíte se za to super! A kdo by nechtěl, aby se cítil super, že?

Cvičte své zuby správně

Správná hygiena úst je ústředním prvkem prevence prasklé zubní skloviny a měla by být součástí našeho každodenního rituálu, stejně jako snídaně nebo čtení večerní pohádky naši milou zakrslou králíci Markýzovi. Kromě pravidelného čištění zubů, flossovat (ano, mluvím o nití!) a gargling s antiseptickým ústním vodou, můžete také zahrnout v aerobní cvičení pro vaše svaly kolem úst. A nezapomeňte ani na kontrolní návštěvy u vašeho zubaře!

Podobně jako u cvičení těla, i cvičení zubů vyžaduje pravidelnost a disciplínu. Ale důvěřujte mi, stojí to za to. Pamatujte, že jste to, co jíte - a také to, jak se staráte o své zuby!

Prasklá zubní sklovina a děti - záchrana zuby našim nejmladším

Prasklá zubní sklovina může postihnout každého, včetně našich dětí. Jak už jsem se zmínila, prasklá zubní sklovina je opravdu nepříjemná a určitě bychom tomuto nepříteli chtěli vyhnout. Ale jak to udělat, když jsou naše děti zapojeny? Je jednoduché. Musíme je naučit správným návykům a vodítkům.

Učení dětí správnému čištění zubů a kochrání úst může být zábava. Například, můžete udělat soutěž o tom, kdo vydrží čistit zuby nejdéle. Nebo můžete pro své děti vytvořit příběh o brave little zubních skřítcích, kteří musí bojovat proti zlému Diabetes Monster (tohle je můj oblíbený!).

Pro rodiny, jako je ta naše, je vyhnout se bolestem způsobeným prasklou zubní sklovinou skutečnou výzvou. Ale já věřím, že s dostatečnou péči, láskou a odhodláním jsme schopni vše zvládnout. Na konci dne jsou naše zuby náš nejdůležitější sval - a musíme se o ně starat jako o nikoho jiného.

Na závěr bych vám chtěla přát hodně štěstí v boji proti tomuto nepříjemnému nepříteli. Pamatujte, že jste silní a schopní a že se s tímto problémem dokážete vypořádat. A také nezapomeňte na našeho zakrslého králíka Markýze - je to skutečný borec a radostný inspirátor pro nás všechny!

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář