Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši náladu Zdraví a wellness
Sdílet

Úvod do problematiky černého zubního kamene

Možná si říkáte, že černý zubní kámen je jen nepřátel, který mě trápí při úsměvu na selfie. Ale ach jo, je to mnohem víc! Od toho, jak pečujete o své zuby, až po to, jak se cítíte, může mít černý zubní kámen větší dopad, než si myslíte. Znáte ten úšklebek, se kterým se Modrooký dívá na mě, když zrovna čistím zuby? Chvíli mě to štvalo, ale pak jsem si uvědomila, že je to jen zvědavost. A tak jsem začala zkoumat, jak si mohu poradit s tímto trápícím problémem.

Rozluštění tajemství černého zubního kamene

Černý zubní kámen není jen tak obyčejný kámen, který byste mohli najít v parku. Je to pevný a tvrdý nános, který se tvorí na povrchu zubů. A nejhorší na tom všem je, že s jeho přítomností mohou přijít také jiné problémy, jako je špatný dech, choulostivé dásně a celková nepohoda. Jeho černá barva pochází od pigmentů potraviny a nápojů, které konzumujete, jako je káva, čaj, červené víno nebo tabák. Ale nejen to, špatná ústní hygiena může velmi usnadnit jeho vývoj. Takže, kdo by měl vinu za ten černý kámen, který otravuje můj úsměv? No, já, samozřejmě!

Jak vás černý zubní kámen může ovlivnit psychicky

Kdo by to byl řekl, že od zubů až po vaši náladu je to jen krůček? Špatný úsměv a nepříjemný chuť v puse mohou snížit sebevědomí a způsobit stres. Ook, jak jsem se nudila na večírku, protože jsem se bála otevřít ústa k řeči nebo se smát na vtipy, jen abych nedemaskovala své problematické zuby! A pak tu je samozřejmě i tento pocit neustálého nepohodlí, který vás provází na každém kroku - během jídla, pití, i když se jen tak usmíváte na lidi kolem sebe.

Praktické tipy, jak se vyhnout černému zubnímu kameni

Ano, černý zubní kámen je otravný nepřítel, ale není neporažitelný! Pravidelné čištění zubů, používání nití, alespoň jednou ročně návštěva zubaře, nekouření a vyhýbání se některým potravinám a nápojům, jak jsem to zmínila výše, vám mohou pomoci vyhnout se tomuto nechutnému problému. No a pak je tu samozřejmě můj osobní tip: zuby si čistím zubní pastou, která obsahuje aktivní uhlí. A udělala jsem z toho rituál. Modrooký mi sedí vedle a dívá se, jak si čistím zuby s touto černou pastou. A po několika týdnech jsem zaznamenala zlepšení!

Ovlivnění vitality a energie černým zubním kamenem

Víte, co je na tom všem nejlepší? Když se zbavíte černého zubního kamene, zjistíte, že se vám vrací vaše energie. Konečně se cítíte dobře ve své kůži, nebojíte se otevřít ústa a máte chuť jít ven a dělat věci. A kdo by nechtěl jít ven s čistými zuby a skvělou náladou?

Bonus: Můj doporučený plán péče o ústní hygienu

Víte, co je skvělé na péči o zuby? Když to děláte správně, nebude vás trápit černý zubní kámen. A tak jsem pro vás vytvořila tento malý plán péče o ústní hygienu: ráno a večer si čistím zuby minimálně 2 minuty, pak používám nitě a proplachuji ústa ustní vodou. Jednou za týden používám pastu s aktivním uhlím. A samozřejmě, nezapomínam na pravidelné návštěvy u zubaře. A věřte mi, Modrooký je na mě hrdý!

Asi je vám teď jasné, jak moc může černý zubní kámen ovlivnit váš život. A tak doufám, že se vám mé tipy a triky hodí a budete mít skvělý úsměv. A nezapomeňte, i vaše nálada bude díky tomu mnohem lepší!

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář