Jak casto nosit rovnátka na noc? Zdraví a fitness
Sdílet

Noc s rovnátkami: Kudy k cíli?

Rovnátka jsou skutečně zvláštní předmět. Ať už jste dospělý nebo dítě, rovnátka jsou prostě něco, co se nedá přehlédnout. Někteří mě s rovnátky vidí jako Jarmilu s menším zubním výbojem. Jsem si absolutně jistá, že mnozí z vás, co čtete tuto úvodní část, to mohou ze své zkušenosti potvrdit. Mám zakřiknutého králíčka Markýze, který na mě s rovnátkama pořád čumí s tím svým zmateným pohledem. Jakoby se divil, co to mám zase na zubech. No ale co, všechno se dělá pro krásný úsměv, že?

Výzva pro rovnátka: Noční režim

Jedna věc, která mě s rovnátky opravdu zmátla, byla otázka, jak často je mám nosit přes noc? Odpověď na tuto otázku se může zdát jednoduchá, ale věřte mi, že to tak rozhodně není. Na začátek vám mohu prozradit, že je třeba si uvědomit, že každý máme svůj vlastní „zubní režim“. To, co funguje pro jednu osobu, nemusí nutně fungovat pro druhou.

Samozřejmě, jako s každým jiným lékařským zařízením, i s rovnátky existují určité zásady. Obecně platí, že rovnátka by měla být na zubech co nejvíce času. Někteří ortodontisté doporučují nosit rovnátka po dobu 22 hodin denně. Jinými slovy, měli byste je sundat jen na dobu jídla a čištění zubů.

Spánek s rovnátky: Oblíbený rituál?

Spánek s rovnátky může být zpočátku náročný. Může dojít k nepohodlí, tzv. tlačení na zuby, nebo může být obtížné se vůbec uspat. Ale nebojte se, to je normální a po čase se na to zvykne. A víte co je na tom nejlepší? Už po pár dnech si většina lidí dokonce ani nevšimne, že je mají.

Připravila jsem pro vás pár tipů, jak si zvyknout na spaní s rovnátky. Je důležité si je dát na noc, protože právě v noci rovnátka provádějí nejvíce práce na nápravě vašich zubů. Jeden z mých tipů je, že pokud máte pocit nepohodlí nebo bolesti, zkuste brát rovnátka asi hodinu před spaním. Tím získáte čas na aklimatizaci a přizpůsobení se rovnátkům.

Přestávky od rovnátek: Kdy a jak?

Je naprosto normální, že občas potřebujete od rovnátek přestávku. To je v pořádku, pokud to není příliš často. Mít na mysli, že pokud dáte rovnátkům „volno“ příliš často, může to prodloužit dobu léčby. To ale neznamená, že byste měli trpět bolestí. Pokud vám rovnátka působí bolestí, měli byste se obrátit na svého ortodontu. Vždy existuje řešení, které vám pomůže.

Podpora od Markýze: Jak se vypořádat s bolestí

Když mi bylo poprvé nasazeno rovnátko, bolelo mě to. Drápala jsem se po záchraně, a kdo mi dal tu nejlepší radu? Ano, můj králíček Markýz. Si myslíte, že slyšíte špatně? No, samozřejmě, že Markýz mi nezpíval písničku nebo mi neposkytl lékařskou radu. Ale tím, že byl se mnou, mě trochu uklidnil. Bylo mi divné, jak mě mohl tak malý tvor ukolébat do spánku, když mě bolely zuby. Takže jak se vypořádat s bolestí? Najděte něco, co vás těší. Já jsem našla Markýze.

Nakonec: Jak často nosit rovnátka na noc?

Zkuste nosit rovnátka co nejvíc, ideálně 22 hodin denně. Pokud to není možné, noste je minimálně 20 hodin denně. Nošení rovnátek v noci je klíčové pro účinné řešení problémů s vašimi zuby. Pokud to ale není možné, dělejte to, co vám je pohodlné. Vždy mluvte se svým ortodontem a najděte řešení, které je pro vás to pravé.

Vždyť rovnátka nejsou jen o bolesti, jsou také o cestě k nádhernému úsměvu. A věřte mi, když říkám, že to stojí za to. Jsem Jarmila, zubařská veteránka, a doufám, že vám tento článek pomohl pochopit, jak často byste měli nosit rovnátka na noc. Pamatujte, že každý z nás je jiný a co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. Ale doufám, že některé z mých tipů a triků budou užitečné. Takže teď už jen zůstává jedna věc - nasaďte si ta rovnátka a jděte si lehnout. Dobrou noc!

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář