Co jsou to rovnátka? Zdraví a wellness
Sdílet

Úvod do světa rovnátek

Vítejte v mém světě zvaném "Rovnátka". Co jsou to za částice malé, kovové a ohromující, které se nám občas objeví v úsměvu na fotografiích ze studia nebo na sociálních sítích? Jak fungují? Jsou k něčemu dobré? A jaké to je mít rovnátka? No, dnes vám to všechno prozradím.

Moji děti, Karolína a Oskar, se už pyšní skvělými úsměvy po jejich dobrodružství s rovnátky. Přestože pro ně to byla cesta nevídaných nepříjemností, zároveň to bylo cenné období sebezlepšování, které jim dalo dnes možnost se pyšnit skvělým vzhledem jejich zubů. První potažmo druhý příklad zajímavosti rovnátek v praxi!

Základní pochopení rovnátek

Rovnátka jsou malé ortodontické zařízení, které se používají k postupnému opravování polohy zubů. Chápejte je jako malé tesaře, které pracují na rekonstrukci vašeho úsměvu. Pomáhají nám s vytvářením správné okluse (to je odborný termín pro souhlas zubů horní a dolní čelisti). Pokud máte křivé zuby, příliš mnoho místa mezi nimi nebo naopak příliš stlačené, rovnátka vám s tím mohou pomoci.

Princip rovnátek spočívá v tom, že se do čelisti zavede konstantní tlak, který postupně pohybuje zuby do požadované polohy. To zní možná trochu jako science-fiction, ale opravdu to funguje takto! Je to opravdu fascinující, kolik věcí se dá ve vašem ústech upravit pomocí kovových pásků a drátků.

Druhy rovnátek

Rovnátka nejsou jen kovy nalepené na zubech. Existuje mnoho druhů rovnátek - některé jsou statické, jiné můžete sundat a znovu nasadit, a existují i moderní bezdrátové ortodontické systémy. Hlavní rozdělení je na pevná a snímatelná rovnátka.

Snímatelná rovnátka jsou většinou vhodná pro jednodušší případy, nebo pro děti, které mají stále rostoucí zuby. Pevná rovnátka již přicházejí do hry, pokud jsou potřeba složitější úpravy. Nejnovější trend v oblasti rovnátek jsou transparentní alignery, které jsou takřka neviditelné na zubech.

Proces nasazování rovnátek

Process nasazování rovnátek je postupný. Nejdříve se podstoupí průzkum ústní dutiny a může se pořídit rentgen čelisti. Po této přípravě následuje skutečné nasazení rovnátek. Ďábelský kovář nasadí malý kovový prvek na každý zub. Pak připojí kovový drát, který bude tvořit prvek, co působí tlak na zuby. A voilà, máte rovnátka!

Prubíh celého procesu mi přišel jako sci-fi filmový scénář. Můj syn Oskar dokonce popsal pocit, když mu rovnátka nasazovali, jako „byl jsem jako Iron Man při vývoji svého obleku“. Moje dcera Karolína je zase popsala jako „nosím korunky na zubech jako princezna“.

Péče o zuby s rovnátky

Jestliže už máte rovnátka, je důležité vědět, jak se o ně starat. Rovnátka představují další povrch, na kterém se mohou hromadit bakterie a plak. Proto je povinnost přidat do svého zubního rituálu několik dodatečných kroků.

Nebudete toho potřebovat mnoho navíc: zubní kartáček, mezizubní kartáčky na čištění míst, kam se normální kartáček nedostane, a pravidelné oplachování úst. Navíc, pokud jste milovníci tvrdých potravin nebo žvýkaček, budete muset upravit svou stravu.

Život s rovnátky

Život s rovnátky může být občas náročný. Je pravda, že se musíte vzdát některých oblíbených potravin (na chvíli) a že budete muset zvládnout několik nepříjemných momentů. Ovšem na druhé straně, je to investice do vašeho úsměvu, která se stokrát vrátí.

Dnes, když na Karolínu a Oskara koukám, vidím, jak jim rovnátka pomohla získat sebevědomí. Je to báječné vidět, jak ochotně se nyní usmívají na fotografiích! Jsem pyšná, že mohu říct, že moje děti byly statečné a prošly tímto procesem. A toho času, co jsme trávili společně při návštěvách ortodonta, si také velice cením – i toho to bylo součástí.

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář