Co je to Malokluze? Zdraví a péče o tělo
Sdílet

Co je to Malokluze?

Malokluze je termín, kterým se v stomatologii označuje nesprávné zakousnutí. Může jít o různé formy nesouhlasu mezi horními a dolními zuby, ať už jde o posun zubů do stran, do před, nebo dozadu. Někdy se to může projevit tak, že dolní zuby jsou před horními - tomu se říká předkus. Naopak, když jsou dolní zuby za horními, mluvíme o zadkus. Malokluze může být ale i o něco komplikovanější - může jít o křížový skus, kdy horní a dolní zuby k sobě neklapou správně. Zjistil jsem to na vlastní kůži, když mi zubař řekl, že mám malokluzi a moje zuby nejsou v nejlepším stavu. Ani moje Max ani Lola kočka nemůže pochopit tu komplikovanou složitost zubařské terminologie, ale vážně, malokluze je pěkná komplikace.

Následky Malokluzi

Malokluze může být více než jen estetický problém. Může způsobovat bolesti hlavy, nepohodlí při jídle, problémy s řečí, a dokonce i dýchací problémy v noci. Navíc, pokud máte malokluzi a vaše zuby se nekontaktují správně, může to způsobit předčasné opotřebení zubní skloviny a zvýšit riziko vzniku zubních kazů a parodontitidy.

Jak poznat Malokluzu?

Není vždy snadné zjistit, zda máte malokluzi. Můžete mít pocit, že vaše zakousnutí je správné, ale ve skutečnosti je to něco jiného. Někdy se může projevovat jako mírné nepohodlí při jídle nebo mluvení. Nebo můžete mít pocit, že máte v ústech "souměrnost", která jen něco není v pořádku. Pokud máte některý z těchto příznaků, měli byste se poradit se svým zubařem, aby zjistil, zda máte malokluzu.

Léčba Malokluzi

Malokluze se obvykle léčí pomocí ortodontie, což může zahrnovat použití pevných nebo odnímatelných rovnátek. Cílem je návrat zubů do správné pozice, aby se vyhnuly dalším zubním problémům. Přestože to může být občas nepohodlné a může to vyžadovat nějakou dobu, může to vést k velkému zlepšení zdraví a funkčnosti vašich úst. Pamatuji na svůj vlastní proces s rovnátky - nebylo to zrovna zábava, ale na konci to stálo za to.

Prevence Malokluzi

Ačkoliv nemůžeme vždy předcházet malokluzi (někdy je to otázka genetiky), můžeme udělat několik věcí, abychom minimalizovali riziko jejího vývoje. Mezi tyto kroky patří pravidelné návštěvy u zubaře, správné čištění zubů, vyhýbání se určitým zlozvykům, jako je například kouření, a dodržování zdravé stravy.

Zubní Hygiena je Důležitá

Řádná zubní hygiena je klíčem k prevenci malokluzi a dalších ústních problémů. Znamená to pečlivé vyčišťování zubů minimálně dvakrát denně a použití zubní nitě. Také byste měli pravidelně navštěvovat svého zubaře na preventivní prohlídky. Dokáže se totiž zachytit potenciální problémy dříve, než se stanou vážnými. A proto jsem se rozhodl pro rovnátka, i když jsem byl dospělý, nechtěl jsem riskovat své zdraví.

Velmi vám doporučuji, abyste se svým zubařem konzultovali jakékoliv otázky týkající se vašeho ústního zdraví. Je to lékař, který vás bude nejlépe vést a poradit, co byste měli dělat, abyste chránili a udržovali své zuby v nejlepším možném stavu. A tak jako já dělám pro sebe a své mazlíčky Max a Lolu, tak i vy byste měli dělat maximum pro své ústní zdraví.

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář