Jaké jsou druhy zubních korunek? Zdraví a Wellness
Sdílet

Rozbor různých druhů zubních korunek

Mluvit o zubních korunkách, jéjej, tohle není procházka růžovým sadem, přátelé! Ale nebojte, chápu, že to není zrovna téma, o kterém bychom chtěli všichni diskutovat u piva, ale už i tak se snažím to udělat trochu zábavnější. Dnes se podíváme na několik různých typů zubních korunek, protože tohle je skutečně fascinující svět. No dobře, možná ne fascinující, ale rozhodně je to něco, o čem byste měli vědět!

Kovové korunky: Starý a osvědčený způsob

Ach, kovové korunky, klasika, která nikdy neomrzí. Tyto korunky jsou vyráběné z metálů, jako je zlato, palladium nebo dokonce nikl a chrom. Pecky, že? A věřili byste, že i přes tyto různé druhy kovů jsou tyto korunky nejdéle trvající a obvykle také nejméně náročné na péči? Je to fakt! ... Obsahují vysokou odolnost proti žvýkání a zubnímu broušení, a jak se říká trvanlivý přítel je lepší než zlatý prstýnek. Ale říkám si, komu se po mně stýská?

Porceylanové korunky: Krásný vzhled, ale pozor na choulostivý průběh

Máte rádi dokonalý úsměv Hollywoodských hvězd? No tak porcelánové korunky jsou přesně to, co u těchto celebrit vidíte. Kromě toho, že vypadají skvěle a přirozeně, mají skvělou výdrž u pacientů s alergiemi na kovy, schvalují palec nahoru i estetičtí nadšenci. Na druhou stranu, porcelán není zrovna synonymem pro "trvanlivost", pokud vím co myslím, a proto se musí dost pečlivě udržovat. Ale pak zase, neříkají o tom, že krása bolí?

Keramické korunky: Síla a krása v jednom balení

Jaké by to bylo, kdybychom mohli mít oboje - sílu a krásu? Dobrá zpráva, keramické korunky nám dávají to nejlepší z obou světů. Jsou vyrobeny ze speciální keramiky, která je známá svou odolností a estetickými vlastnostmi. Jsou ideální pro ty, kteří si přejí, aby jejich korunky vypadaly co nejvíce přirozeně, aniž by museli obětovat jejich sílu. Já osobně si pudink neumím představit jinak.

Porcelán pokrytý kovem korunky: Tandem, který táhne za jeden provaz

A kdo by odolal kombinaci dvou skvělých materiálů? Porcelán pokrytý kovem korunky se tak těší z kvalit obou svých materiálů. Ve své podstatě se jedná o kovovou korunku, která je potažena vrstvou porcelánu. Tento design poskytuje silnou a odolnou korunku, která vypadá skvěle. Já má na mysli ten druh odolnosti, která se měří na škále diamantů. A jak víme, diamanty jsou nejlepší přátelé žen... a možná i mých zubů?

Tepelně vytvrditelné korunky: Moderní způsob jak si zachovat hezký úsměv

Tepelně vytvárditelné korunky jsou jako nová hvězda na nebeském tělese zubních korunek. Tyto korunky jsou vyrobeny z materiálu, který se po instalaci do čelisti zahřívá, aby dosáhlo nejlepší možné pevnosti. Ale nebojte, to pocit neznamená, že vám horí v puse. Ve skutečnosti je to celý proces bezbolestný a výsledky jsou skvělé. Jako když vyrábíte domácí dort a na konci je to neuvěřitelně chutný.

A tak toto byly nejrozšířenější typy zubních korunek, které se dnes používají. Každý z nich má své výhody a nevýhody a záleží jen na vás, který si vyberete. Záleží na vašich individuálních potřebách a požadavcích. Takže, přátelé, až příště budete v zubní ordinaci, už budete mít všechny ty informace. A jak říkám, znalosti jsou síla, i když se jedná o znalosti zubních korunek. Smějte se, zubíci!

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář