Jak zvládnout jídlo s gumičkami na rovnátka Zdraví a wellness
Sdílet

Přizpůsobení jídelníčku

Nemůžeme začít jinak než hlubokým ponorem do široké palety jídel, které si potřebujeme upravit pro hladké nošení rovnátek. A to považuji za docela vzrušující výzvu. Jsem si jistý, že se mi daří lidi překvapit tím, jak moje kulinářské dovednosti prosperovaly poté, co mi vyřadily moje oblíbené steakové salámy a tvrdé ořechy.

Představme si scénář: to jsou vaše nově nasazené rovnátka a jdou na to. Přemýšlejte o každém pokrmu, který jíte. Jestliže je příliš tvrdé, může dojít k prasknutí nebo vypadnutí kovových drátů. Pokud je příliš lepkavé, může se za kovovým materiálem zachytit a způsobit nepříjemnosti. Proto je nutné se pečlivě zaměřit na každou surovinu nebo pokrm, který přijde do úvahy.

Měkké ovoce jako jsou banány, rajčata, nebo avokádo, tuňákové saláty, dušené maso, nebo měkké těstoviny vám budou lépe vyhovovat. Dokonce i moji oblíbení hráškoví, kukuřičtí a cizrničtí kamarádi jsou stále v hře.

Pomůcky na pomoc

Pak jsou zde speciální pomůcky pro čištění rovnátek, které jsou pravým darom z nebes. Špeciální kartáčky na čištění rovnátek a mezirovnátka jsou běžně k dispozici na trhu. Zatímco obyčejný kartáček dělá svou práci, tyto speciální nástroje jde do hloubky.

Pamatujte, že tento proces čistění by měl být proveden po každém jídle. Proto nezapomeňte nosit s sebou sady pro čištění rovnátek, ať jste kdekoliv. Možná to zní jako další zátěž pro váš batoh, ale věřte mi, stojí to za to.

Hydratace a správné pití

Ano, jakékoliv změny ve vašem stravovacím plánu také zahrnují promýšlení toho, co pijete. Sladké nápoje a sycené nápoje mohou způsobit zubní kaz, zvláště pokud se cukr usadí na rovnátkách. Proto doporučuji pití vody. Navíc, kdo by odmítl svěžest a hydrataci, kterou voda nabízí?

Káva a čaj mohou způsobit zabarvení rovnátek. A pro pravého milovníka kávy, jakým jsem já, je tato myšlenka docela děsivá. Ale záleží na tom, co pro vás znamená dát si sklenici kvalitního vína s přáteli. Opravdu to stojí za to?

Mindfulness při jídle

Když už máme rovnátka, musíme mít na paměti několik věcí. Jeden z nich je způsob, jakým jíme. Bylo mi řečeno, abych žvýkal pomalu a pečlivě, a vždy jsem se snažil tuto radu uplatňovat. A opravdu, když přemýšlíte nad tím, jak žvýkáte, začnete si také uvědomovat, co jíte. A to může vést k zdravějšímu životnímu stylu.

Jak zvládnout touhu po zakázaném

Musím s vámi sdílet jeden malý trik, který mě držel v šachu, když mi byly dány seznamy zakázaných jídel. Jako strastiplný milovník jídla jsem měl pocit, že mi všechna ta chutná jídla ohrožují zdraví zubů. Ale pak jsem se začal zapojovat do přípravy svých jídel. Když víte, co vaříte, máte nad tím kontrolu. Můžete dopřát svým chuťovým pohárkům, aniž byste ohrozili zdraví vašich zubů. Je to otázka kreativity.

Vedlejší efekty

Rovnátka mohou způsobit některé nepříjemnosti, jako je podráždění a bolest, hlavně po novém nastavení. Pro tyto případy je dobré mít po ruce jídlo, které můžete snadno polykat bez nutnosti žvýkání. Polévky různých druhů, pudingy, jogurty a podobně vám pomohou překonat tyto těžké časy, aniž byste trpěli hladem.

Včera jsem přišel domů z ortodoncie se špetkou bolesti v zubech a ve zvláštním talíři jsem měl dušeného králíka s ryží, který jsem nakonec mixoval v mixéru. A víte co? Bylo to jedno z nejlepších jídel, jaké jsem kdy jedl. Takže i nepříjemné chvilky mohou otevřít dveře do světa nových gastronomických zážitků.

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář