Jak zastavit mezizubní kaz v jeho stopách Zdraví a wellness
Sdílet

Rozumění mezizubnímu kazu a jeho prevenci

Měla bych vlastně začít tím, že vám vyprávím osobní historku týkající se tohoto problému, naše rodinná tradice pokračuje a zůstává udržovat naše ústní zdraví na prvním místě. Řeknu vám, kdysi můj pes Modrooký dostal zkažený zub a následující období bylo pro nás oba opravdu náročné. Věděla jsem, že je to moje chyba a pečlivěji jsem sledovala jeho stravování a zdraví. Toto potíže s Modrookým mě opravdu inspirovalo, abych se podrobněji zabývala nejen péčí o zuby mých domácích mazlíčků, ale také svými vlastními.

Myslím, že prvním krokem k zastavení mezizubního kazu je porozumět, jak se vůbec tato zubní choroba vyvíjí. Je to důsledek nepřerušovaného nánosu plaku na zuby a mezi zuby, který postupně tvrdne a stává se zubním kamenem. Kdo by věřil, že kostky cukru, které máme tak rádi v naší matčině domácí limonádě, mohou udělat takové škody? Porozumění tomu, jak tento proces funguje, je klíčem k prevenci mezizubního kazu a k udržení zdravých zubů po celý život.

Správný způsob čištění zubů a mezizubních prostor

Pak přichází správná technika čištění zubů a mezizubních prostor. Mnoho lidí si myslí, že 3 minuty dvakrát denně jsou dostatečné, avšak ve skutečnosti to začíná daleko před tím. Musíme si uvědomit, jaký význam má správná technika - jemné krouživé pohyby po celém obvodu každého zubu po dobu asi dvou minut. Ano, přiznávám, je to docela dlouho. Ale nemůžeme zapomenout ani na mezizubní prostory, kde se často shromažďuje plak. Zde přichází na řadu mezizubní kartáčky nebo dentální nit - základní nástroje pro dokonalou ústní hygienu.

Kromě techniky je důležité také pravidelné navštěvování zubního lékaře a dentálního hygienika. Nejedná se však jen o jednorázové návštěvy, ale o pravidelné preventivní kontroly, které nám pomáhají detekovat a řešit jakékoli potenciální problémy dříve, než se stanou vážnými. Já osobně navštěvuji svého zubního lékaře každých šest měsíců a můj motýlí žaludek před těmito návštěvami je pořád stejný.

Výběr ideální mezizubní hygieny

V naší další kapitole vás provedu výběrem ideální mezizubní hygieny. Je zarážející, kolik různých výrobků je k dispozici na trhu. Nezapomínejme ale na to, že nejlepší produkt je ten, který budete skutečně používat! Pokud tedy nemáte rádi nit, zkuste mezizubní kartáčky. Mohou se zdát tvrdé nebo nepohodlné, ale věřte mi, je to jen otázka zvyku. Já jsem si například zamilovala vodní irigátor - je to jako malá myčka na zuby a skvěle mi vyhovuje!

Samozřejmě, výběr správných výrobků pro ústní hygienu je individuální záležitost. To, co je pro jednoho ideální, nemusí vyhovovat druhému. Tady také hrají roli osobní preference a životní styl. Ale jedno je jasné - bez ohledu na to, který produkt si vyberete, důležité je ho používat pravidelně a správně, aby byl účinný.

Rodinné zvyky a tradice v ústní péči

S odpuštěním nyní přejdu k našim rodinným tradicím v ústní péči. Možná se na mě usměješ, ale víš co? V naší rodině máme tradici již od dob mojí babičky - vždy jsme se modlili za naše zuby. Ne, nemyslím to doslova! Každý večer, když jsme si čistili zuby, my jsme si připomínali jak důležité je mít zdravý úsměv a jak je nám blízké naše ústní zdraví. Děti se tomu smály, ale věřte mi, když jsem říkala, že jim vlastně vštěpuji hodnoty a uvědomění si důležitosti ústní hygieny.

A tak říkám, kdo ví, možná je ten zvyk modlení se za zuby před spaním právě to, co udělá zastávku v rozvoji mezizubního kazu ve vašem životě. Věťte, že žádný zvyk není malý, pokud vede k zdraví. A tak se těším na další modlitby před spaním nad našimi kartáčky na zuby. A možná přidám i modlitbu za můj kamarád Modrooký, aby mu už nikdy nedošlo k žádnému zkaženému zubu.

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář