Jak vypadá jedlá soda? Domácí tipy a triky
Sdílet

Jak poznat jedlou sodu?

Někdy mě překvapí, jak některé běžné položky v našem domě mohou být tak multifunkční. Jeden z mých favoritů - jedlá soda. Ale jak vypadá jedlá soda? No, jedlá soda, také známá jako soda bicarbona, je bílý krystalický prášek s téměř trochu sůl podobným vzhledem. Máte-li problém při identifikaci jedlé sody, mám pro vás několik tipů.

O přítomnosti jedlé sody se můžete ujistit i tak, že ji okušujete. Má specifickou slanou chutí. Rozjasnějte mě, jestli jste někdy ochutnali jedlou sodu, ale já vám tvrdím, že chutí je naprosto rozpoznatelná. Ale opatrně, nedoporučuji ji konzumovat v čisté formě, ukázkový test chuti by měl být dostatečný!

Návod pro správné použití jedlé sody

Jakmile poznáte jedlou sodu, můžete ji začít používat podle potřeby. Je takový skvělý produkt, protože je tak univerzální. Používám ho k vaření, čištění, deodorizaci a dokonce i k ošetření šatníku a šatny. Ale netřeba se bát, je to neškodné. Takže, jak ho správně používat? Je tu několik způsobů.

Můžete ji rozptýlit na povrch, který potřebujete vyčistit, nechat ji chvíli působit a poté ji vydrhnout. Také ji můžete smíchat s vodou a vytvořit pastu, kterou pak můžete použít jako abrazivní čisticí prostředek. A nakonec, pokud potřebujete odstranit pach, můžete jedlou sodou posypat pachové zdroje a nechat ji působit přes noc. Ráno ji jen odsajete vysavačem.

Ve vaření

Jedlá soda je také nepostradatelná v kuchyni. Používám ji při pečení, protože funguje jako kypřicí prostředek, vytváří bubliny oxidu uhličitého, které pomáhají těstu vyrůst. Tento tip je praktický klíč k úspěchu pro ty, kteří doma pečou. Ale pozor, je důležité přesně dodržovat pokyny receptu, protože příliš jedlé sody může způsobit, že jídlo bude mít nepříjemnou měděnou chuť.

Ráda přidávám jedlou sodu do těstovin, aby se staly křupavějšími. Trochu jedlé sody přidané do vody také urychlí proces vaření fazolí nebo fazolek. A pokud jste náhodou fanouškem domácí zmrzliny, jedlá soda pomáhá zmrzlině zůstat měkkou a cremózní i v mrazničce.

Hygiena s jedlou sodou

Jedlá soda je úžasné přírodní čisticí prostředek a deodorant, který lze používat opatrně i na tělo. Kombinace jedlé sody a kokosového oleje je skvělým domácím dezodorantem. Mějte na paměti, že jedlá soda může být pro citlivou pokožku dráždivá, takže bych ji doporučovala používat s opatrností.

Můj oblíbený trik je použití jedlé sody jako zubní pasty. Podporuje bělení zubů a osvěžuje dech. Stačí ji mírně namočit do jedlé sody a čistit zuby jako obvykle. Jejím hlavním plusem je, že je to levné a přírodní. Ale opět, jedlá soda je lehce abrazivní, takže bych ji nedoporučovala každý den. Je dobré ji používat třeba jen jednou za týden.

Jedlá soda jako domácí lékárna

Jedlá soda je v mé rodině osvědčeným pomocníkem při řešení různých zdravotních problémů. Má alkalizující efekt a pomáhá regulovat pH těla. Pokud se někdo necítí dobře, při žaludečních vředech nebo pálení žáhy, malé množství jedlé sody smíchané s vodou může rychle ulevit.

Při drobných poraněních na kůži, jako jsou odřeniny nebo bodnutí hmyzem, mi jedlá soda také pomáhá. Na těchto místech funguje jako přírodní lék, který zmírňuje podráždění a svědění.

Zajímavosti a koncové poznámky

Na závěr bych se ráda podělila o několik zajímavostí. Věděli jste například, že jedlá soda byla jedním z prvních komerčních čisticích prostředků? Byla populární už v 19. století a dodnes se její využití nijak nezmenšilo.

A tady je ještě jeden tip pro milovníky květin a zahrádkáře mezi vámi! Jedlou sodu můžete použít i k léčení rostlin. Pokud například máte problémy s plísní na zeleně, jedlá soda může pomoci. Stačí ji smíchat s vodou a trochou mýdla a nastříkat na postižené rostliny.

Myslím, že ve svém živote mám vždy místo pro jedlou sodu. Je tak univerzální a mocný pomocník, ať už jde o vaření, čištění, hygienu nebo dokonce jako domácí lékárnička. Což o to, nebude asi překvapením, že v mém domě je vždy jedlá soda po ruce, v kuchyni, koupelně, ale i v zahradním domečku. Můžete mi věřit, je to skutečný zázrak přírody!

Lenka Kučerová

Jsem Lenka Kučerová, zkušená specialistka na stomatologii se sídlem v Teplicích. V oboru působím již více než 7 let a specializuji se na preventivní dentální péči. Jsem také autorkou řady článků zaměřených na péči o zuby. Kromě své práce mám ráda fotografování, cestování a kreslení.

Napsat komentář