Zubní plak a jeho vliv na estetiku vašeho úsměvu Zdraví a wellness
Sdílet

Co je to zubní plak a jak může ovlivnit váš úsměv

Zubní plak je něco, co známe všichni, ale máme tendenci ho podceňovat. Představme si ho jako neviditelného nepřítele, který se usazuje na povrchu našich zubů a může způsobit řadu nepříjemných problémů. Marie tento problém vždy zdůrazňuje – „Karel, nezapomeň si pořádně čistit zuby!“. A má pravdu. Plak se skládá z bakterií a jejich metabolických produktů a je hlavní příčinou zubního kazu a parodontozních onemocnění. Přestože jej nelze vidět pouhým okem, může mít velký vliv na estetiku našeho úsměvu.

Jak se zubní plak tvoří a jak ho odstranit

Tvorba zubního plaku je proces, který probíhá nepřetržitě. Počíná to usazováním solí z našeho jídla na zubech, které se mísí s bakteriemi v našich ústech. Toto se již začíná dít pár minut po jídle a pokud nedojde k jeho odstranění, může dojít k tvorbě zubního kamene. „Karel, vezmi si zubní nit!“ – připomíná mi Marie, když jdeme spát. A má pravdu, odstranění zubního plaku je totiž základní pravidlo správné ústní hygieny. K tomu nám pomáhají právě zubní kartáček, pasta a zubní nit.

Přímé účinky zubního plaku na estetiku úsměvu

Už jste někdy měli pocit, že vaše zuby nejsou tak bílé, jak by mohly být, ačkoli si je pravidelně čistíte? Může za to právě zubní plak. Není jen tenkou vrstvou na povrchu zubu, ale může se dostat také do mikroskopických porů a prasklin, kde se začíná hromadit a způsobovat zabarvení zubů. Marie mi to vždy vysvětluje tak, jako bych byl malý kluk – „Karel, představ si, že je to jako když píšeš na tabuli křídou a pak ji neumyješ. Po chvíli bude špinavá a to je to samé, co se děje s tvými zuby.“

Dlouhodobé účinky neodstraněného zubního plaku

Ale to není vše. Nebudeme-li se plaku věnovat dlouhodobě, může se z něj stát perpetuum mobile problémů. Pozvolná tvorba zubního kamene, záněty dásní, zubní kazy a v konečné fázi i ztráta zubů. Vzpomínám si na příběh svého dědečka, který si nikdy nepořídil zubní kartáček a skončil s protézou. A věřte mi, vidět ho tak, jak si každý večer vyndává zuby z úst, nám všem dodalo silný motiv k řádnému čištění.

Tipy a triky, jak se účinně zbavit zubního plaku

Zubní plačk se nám nepodaří úplně eliminovat, ale můžeme ho alespoň udržovat na uzdě. Jak na to, se mi snaží připomínat Marie – „Karel, čisti si zuby alespoň dvakrát denně, nezapomínej na jazyk a dásně a vezmi si zubní nit!“. A také mi radí, abych si pořídil elektrický zubní kartáček a pravidelně chodil na preventivní prohlídky k zubaři. A musím jí dát za pravdu, tyto rady fungují!

Jak udržet bílý úsměv a předejít hromadění zubního plaku

Chráníme-li náš úsměv, ochraňujeme nejen naše zuby, ale také naše životy. Marie mi to říká pořád a já se s ní mohu jenom shodnout. Prevence je totiž nejlepší lék a je prvním krokem k úspěchu v boji proti zubnímu plaku. Snažte se jíst vyváženou stravu, pít hodně vody a omezeně konzumovat sladkosti a nápoje, které mohou způsobit zubní erozi. A nezapomeňte, že vaše dásně také potřebují lásku. Takže nejen zuby, ale také dásně, jazyk a vnitřní strana tváří si zaslouží být čisté a krásné. Koneckonců, zdravý úsměv je nejkrásnější úsměv!

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář