Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou nevýhody Zdraví a péče o tělo
Sdílet

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou nevýhody

Rozumíme problematickému zubnímu kameni

Pokud chceme mluvit o problému zubního kamene, je nutné si ho nejprve pořádně vysvětlit. Myslím, že většina z nás si pod slovem "zubní kámen" představuje cosi jako pevnou sošku kamenického umění, která nám rostla v obličeji. Samozřejmě se vyjadřuji s trochou humoru, ale ve skutečnosti je zubní kámen tvrdou vrstvou zubního plaku, který pokrývá povrch vašich zubů. Může být tuhý jako kámen, ale není to skutečný kámen. Samozřejmě, i když to tak je, pořád to stále znamená, že mě nemilujete a ani já vás za to nemiluji.

Příčiny tvorby zubního kamene

Chci, abyste se nedomnívali, že zubní kámen je něco, co se prostě stane bez důvodu. Ne, vzniká jako důsledek několika faktorů, mezi které patří nedostatečná ústní hygiena, nezdravá strava, kouření, genetické dispozice a dokonce i některé léky. Pokud neudržujete svá ústa čistá a nečistíte si zuby pravidelně, bakterie, které jsou přirozeně přítomné v ústech, se budou množit a vytvářet vrstvy zubního plaku na povrchu zubů a pod dásněmi.

Následky zanedbaného zubního kamene

Přestože zubní kámen nemůže mít některé zřejmé a okamžité zdravotní důsledky, stále je důležité si uvědomit, že pokud ho necháme bez dozoru, může vést ke komplikacím. Jsou to parodontitida, zánětslivá onemocnění dásní, která mohou způsobit krvácení, ztrátu zubů a dokonce i onemocnění srdce. Takže chápejte, proč osobně beru zubní kámen tak vážně. A proč byste měli také.

Jak se zbavit zubního kamene

Teď k jádru věci. Jak se zbavit nevítaného zubního kamene? První a nejdůležitější krok je pravidelná návštěva zubního lékaře. Proč? No, pokud jste jako já a máte hodně zubního kamene, možná budete potřebovat profesionální čištění. Navštěvujte zubního lékaře alespoň jednou za šest měsíců pro kontrolu a profesionální čištění. Aby bylo jasno, nejsem zubní lékařka, ale moje zuby jsou pro mě velmi důležité! Moje malý zakrslý králík Markýz by to potvrdil, pokud by mohl mluvit.

Změna životního stylu pro prevenci zubního kamene

Samozřejmě, návštěva zubního lékaře sama o sobě nestačí. Potřebujete také udělat některé změny ve svém životním stylu. To znamená pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě, přechod na zdravější stravu a pokud kouříte, zvažte zastavení. Věřte mi, vaše zuby a vaše tělo vám za to budou vděčné. Plus, možná budete moci jíst více mrkví bez strachu, že se zlomí zub! To by můj malý Markýz určitě ocenil.

Zubní vodou proti zubnímu kameni

Zubní voda je další skvělý nástroj, který vám může pomoci bojovat proti zubnímu kameni. Je to skvělý doplněk k vašemu kartáčku na zuby. Jakmile se naučíte, jak ho používat, je to jako mít svůj vlastní malý fontánu v ústech. Ale vážně, zubní voda je skvělý způsob, jak se aktivně postarat o své zuby, a já ji doporučuji každému, kdo chce udržet své úsměv v nejlepším možném stavu.

Tipy a triky pro boj s zubním kamenem

A na závěr, chci se s vámi podělit o několik tipů a triků, které jsem se naučila na své cestě k bezpečnému a zdravému úsměvu. Zaprvé, nikdy nezanedbávejte ústní hygienu. Každý večer, předtím než jdete spát, si vyčistěte zuby a použijte zubní nit. Zadruhé, pokud jste náchylní k tvorbě zubního kamene, zvažte změnu stravy. Snížení příjmu cukru a škrobu může pomoci zabránit tvorbě plaku. A zatřetí, nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubního lékaře. Jestliže jste jako já, pak vám pravidelné návštěvy u zubního lékaře pomohou udržet vaše úsměv v nejlepším možném stavu a zachrání vás před nepříjemnými překvapeními.

Jarmila Kovaříková

Jsem stomatoložka s více než dvacetiletou praxí. Vystudovala jsem Lékařskou fakultu v Hradci Králové, poté jsem se specializovala na stomatologii a dnes mám vlastní ordinaci. Moje práce je mým koníčkem, ráda pomáhám lidem a zlepšuji jejich úsměvy. Kromě toho ráda píšu články a blogy o péči o zuby a ústní hygienu.

Napsat komentář