Co způsobuje zubní kámen pod dásní a jak tomu zabránit Zdraví a péče o tělo
Sdílet

Co je zubní kámen pod dásní a proč se tvoří

Je sotva něco nepříjemnějšího, než když si prstem přejedete po zubech a ucítíte tvrdou vrstvu neznámé látky. Ta tvrdá vrstva, přátelé, je zubní kámen, a jakmile se jednou objeví, může způsobit spoustu problémů. Ale nebojte se, nechci vás strašit, jen vám představit několik základních informací.

Zubní kámen je tvrdý minerální depozit, který se tvoří na zubech. Vzniká z bakterií a jiných částic v ústech a je často spojen s dýcháním z úst nebo kouřením. Kámen pod dásní, známý také jako subgingivální kámen, je zvláště nebezpečný, protože se nezobrazuje na povrchu a může způsobit zánět dásní a jiné zubní problémy.

Jak poznat zubní kámen pod dásní

Jestliže se vám zdá, že zubní kámen pod dásní nabízí hru schovávačky, máte pravdu. A bohužel, v tuto hru hraje mnohem lépe než vy. Subgingivální zubní kámen je těžko viditelný, protože je skrytý pod dásněmi a může být dokonce pokrytý plakem. Může způsobit citlivost a při stisku může zasáhnout nervový systém, což povede k bolesti. Často je doprovázen nepříjemným zápachem z úst, takže pokud vám někdo řekne, že z vašich úst příliš nevoní, mohlo by to být varování. Mějte na paměti, že tento problém může mít velký dopad na celkové zdraví vašich zubů a dásní.

Preventivní opatření proti zubnímu kameni

Nikdo z nás nechce být obětí zubního kamene. Ačkoli nemůžeme ovlivnit genetické faktory, můžeme udělat několik věcí, abychom zabránili jeho vytváření. Kromě pravidelné návštěvy zubního lékaře je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit tvorbě zubního kamene, správná ústní hygiena.

Pravidelné čištění zubů, flossing a používání ústní vody odstraňují plak a bakterie, které by mohly vést k tvorbě kamene. Jídlo bohaté na vlákninu, jako je ovoce a zelenina, také pomáhá v odstraňování plaku přirozenou cestou. Vyhněte se cukrovým nápojům a alkoholu, které mohou způsobovat tvorbu plaku. Pokud jste kuřák, přestaňte kouřit. Těžký kuřák má čtyřikrát vyšší riziko tvorby zubního kamene než nekuřák.

Profesionální čištění zubů: Jak může zabránit tvorbě zubního kamene

Nekromantikum nejsem, ale musím se přiznat, že mám určité posedlost návštěvami u zubního lékaře. Není to jen ten pocit čistoty, který je nedílnou součástí prohlídky zubů, je to i jistota, že se o mě někdo stará.

Pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou klíčem k předcházení tvorby zubního kamene. Zubní lékař nebo dentální hygienistka může odstranit plak a zubní kámen pomocí speciálních nástrojů v procesu zvaném škálování. Navíc mohou zjistit příznaky zubního kamene, dříve než se stanou závažným problémem. Měli bychom navštívit zubního lékaře minimálně dvakrát do roka.

Rizika neřešeného zubního kamene

Možná si myslíte, že zubní kámen pod dásní je jen dalším z důvodů, proč nosit džbán s vodou a zubní kartáček kamkoli jdete. Ale skutečnost je mnohem závažnější. Když se neřeší, může zubní kámen vést k řadě zdravotních problémů, jako je zánět dásní, paradentóza, ztráta zubů a dokonce může způsobit onemocnění srdce.

Známý jako periodontitida, zánět dásní je vážný stav, který může vést k ztrátě zubů. Dochází, když se bakterie v zubním kamenu tak hojně množí, že začnou ničit tkáně kolem zubů. Paradentóza je závažnější formou zánětu dásní, při které dochází k narušení a zničení podpůrných struktur zubů.

Můj osobní příběh s bojem proti zubnímu kameni

Vzhledem k tomu, že se zabývám zubním kamenem, je třeba připomenout, že to není problém, který by měl být přehlížen. Vlastně je to problém, který jsem zažil na vlastní kůži. Ano, musím přiznat, že jsem se také stal obětí zubního kamene.

Byly to především ty nepříjemné pocity během jídla, které mě přiměly navštívit zubního lékaře. Cítil jsem ostrou bolest při kousání a měl problémy s žvýkáním. Mé dásně byly citlivé a bolely. Přišel jsem k zubnímu lékaři s obavami, ale musím se přiznat, že jsem měl také trochu strachu. Po důkladném vyšetření mi zubní lékař prozradil, že mám zubní kámen pod dásní.

Během následujících týdnů jsem podstoupil několik ošetření pro odstranění tohoto zubního kamene a přiznám se, že to bylo celkem nepříjemné. Ale co bylo nejdůležitější, učil jsem se, jak se o své zuby a dásně správně starat, jak čistit zuby, jak flossing a jakou dietu bych měl dodržovat. A aby toho nebylo málo, tak jsem také přestal kouřit.

Můj příběh je varováním pro všechny, kteří by mohli přehlížet význam správné ústní hygieny. Zanedbání zubů a dásní může vést k závažným zdravotním problémům. Neberme to na lehkou váhu a dbáme na správnou ústní hygienu.

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář