Jak efektivně zamaskovat zubní kaz – Rady a tipy pro zdravý úsměv Zdraví a hygiena
Sdílet

Co je to zubní kaz a proč se ho snažíme skrýt

Zubní kaz, známý také jako karies, je nepříjemná záležitost, která postihuje lidstvo již od pradávna. Je to onemocnění zubní tkáně, které způsobují bakterie žijící v ústech, konkrétně v zubním plaku. A nepříjemnosti s sebou přináší hned několik – od bolesti přes citlivost zubů až po estetické problémy. Přiznávám, že i já jsem se s kazem setkal a moc dobře vím, jaké to je, když vám zubní lékař dá přednášku o tom, jak jste si měl lépe čistit zuby. A to ještě nemluvím o tom, že když se usmíváte na selfie s Maxem a Lolou, ten nevzhledný černý flíček na zubu prostě nechcete, aby někdo viděl.

V dnešní době plné sociálních médií a selfie kulturou je dokonalý úsměv téměř jako vizitka. A jak praví staré přísloví, nikdy nemáte druhou šanci udělat první dojem. Proto se mnoha lidem nelíbí, když se zubní kaz prozradí mezi jejich perlami. Tedy, je to boj, který vede ne jedna generace, a v následujících odstavcích se pokusíme odhalit taktiky a triky, jak tomuto malému zloduji dobrého prvního dojmu čelit a jak si zachovat pěkný úsměv, dokud se k lékaři nedostaneme.

Prevence je klíčová

Můj dědeček vždycky říkal: "Když máš kvalitní sekáč, nemusíš řešit, jak opravit hromadu štípaného dříví." A on měl pravdu. Prevence je základ v mnoha oblastech života a v ústní hygieně to platí dvojnásob. Pravidelné čištění zubů, použití zubní nitě a nezanedbatelný dopad mají i pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře. Já na ty své chodím s takovou puntičkářskou přesností – vždycky si to připíšu do kalendáře a ještě si nastavím připomenutí v telefonu. Na zubní kartáček nedám dopustit a dokonce jsem koupil i ten elektrický, co má spoustu těch moderních vychytávek. Max sice zpočátku lekal na jeho bzučení, ale teď už se s tím vyrovnal a dokonce ho občas lehce štěkne, jako by chtěl říct: 'Hele, nezapomněl jsi si vyčistit zuby?'

Strava je také důležitá ve válce proti zubnímu kazu. Snažím se omezit sladkosti, ačkoliv ten čokoládový koláček od babičky odolat nedokážu. Pijeme spoustu vody, což pomáhá odplavovat zbytky jídla a cukrů. Abych se však připravil na časy, kdy se kaz objeví nechtěně (protože věřte, i při té nejlepší péči se to může stát), je dobré znát i triky, jak si poradit s maskováním, dokud se k zubaři nedostaneme.

Maskování pomocí kosmetiky a speciálních přípravků

V moderním světě plném kosmetiky a různých specialit existuje několik produktů, které pomohou zamaskovat zubní kaz. Bude to znít trochu jako ze špionážního filmu, ale jsou k dostání speciální bělicí tužky, krycí laky a i jakési nalepovací folie, které mohou dočasně skrýt nepřítomnost. Používám je v krajní nouzi a musím uznat, že na fotce to pak celkem ujde. Ale pozor, není to řešení dlouhodobé a nesmí to nás přivést k myšlence, že návštěvu zubaře můžeme nekonečně odkládat – kaz se tím přece nevyléčí.

Samozřejmosti, jako je kvalitní make-up a možnosti konturování obličeje (ano, četli jste správně, i muži to dneska už občas používají), mohou také odvést pozornost od problematické oblasti. Naučil jsem se pár fint od kamarádky, která je make-up artistka, a věřte, že když to umíte, tak to funguje. Navíc není nic špatného na tom, chtít vypadat dobře a myslet na svou prezentaci.

I přístup k jídlu a pití může pomoci

Už jsem zmínil dietu, ale měl bych to rozvést více. Vždyť všichni víme, že to, co jíme a pijeme, má obrovský vliv na zdraví našich zubů. Když máte kaz, ještě více byste měli myslet na to, co konzumujete. Například pití nápojů slámy může pomoci minimalizovat kontakt tekutiny s vašimi zuby a tím možná i maskovat menší defekty. A co se týče jídla, snažím se vyhýbat potravinám, které by mohly zbytky nechat zaklíněné v předních zubech - ano, hrášek a popcorn, mluvím právě na vás.

Když už je to ale opravdu akutní a potřebujete se opravdu rychle ukázat ve společnosti, snažím se zaměřit na jídelní repertoár, který je "zubní kaz friendly". Cokoliv, co je měkké a nezanechává barvu, třeba vařená zelenina, jemný sýr, nebo bílá ryba. A ano, vyhněte se té červené řepě nebo kurkumě, pokud nechcete mít úsměv jako pestře nabarvený pašík.

Přechodná náprava domácími metodami

Nikdy bych neživil představu, že domácí metody mohou plně nahradit odbornou zubní péči, ale znám nějaké fígle, jak si trochu pomoci doma, když je situace kritická. Začnu asi tím nejklasičtějším – když pomineme běžné ústní vody, které mohou skrýt zápach a dočasně zlepšit vzhled zubů, existují domácí recepty, které vám mohou pomoci dosáhnout lepšího dočasného efektu. Například péče o zuby sodou bikarbonou, která má mírný bělicí efekt, nebo oplachování úst roztokem z vody a trochy sody. Ano, zní to jako babiččina rada z doby první republiky, ale já vám říkám, že v nouzi poznáte přítele – a soda je takový ten kamarád, co vám půjčí auto, když je vaše v servisu.

Další možností jsou různé přírodní oleje. Třeba olejování úst sezamovým olejem je stará ayurvédská metodika, která slibuje zlepšení orálního zdraví. Ačkoliv to není maskování v pravém slova smyslu, pravidelné používání může pomoci i s estetickou stránkou věci. No a pak tu jsou ještě bylinky a přírodní extrakty, které sice nevyčarují zázraky, ale slouží k posílení orálního zdraví, a kdo ví, možná vám také dodají trochu sebevědomí, když úsměv právě není to, čím byste v tu chvíli chtěli oslnit.

Když už je ale kaz viditelný, není čas váhat

Stejně jako nerad odkládám důležité úkoly (ačkoliv musím přiznat, že Maxovo hraní si vždy vyžaduje prioritu), neměl bych, a ani vy byste neměli, odkládat návštěvu zubaře. Není to jenom o estetice - kaz je zdravotní problém a může vést k vážnějším komplikacím. Příběhů, kdy co nevidět přestal být malý flíček jen malým flíčkem, mám v zásobníku několik. Vždy mi tahle situace připomene tu dobu, kdy jsem odkládal návštěvu a pak jsem toho opravdu litoval, když jsem s bolestí zubů nemohl ani jíst tu svou milovanou babiččinu bábovku.

Takže ano, v tomto případě bych byl vážný. Většina z nás má strach z toho, co nás čeká ve zubařském křesle, ale moderní stomatologie už je na vysoké úrovni a nejhorší věc, která se vám tam může stát, je asi to, že si budete muset v waiting roomu poslechnout pokropenou verzi písničky od Modern Talking. Jinak jsou zubní lékaři vaši kamarádi, kteří jsou tu, aby vám pomohli. Tak jim dejte šanci a váš úsměv to zhodnotí.

Závěrem - s kazem se nekamarádi, ale bojuje se s ním

Tak jsme si to tedy řekli – maskování zubního kazu může být dočasným řešením pro zlepšení vašeho úsměvu, ale dlouhodobě je potřeba řešit příčinu, ne jenom symptom. Jakékoli triky a finty s make-upem, vylepšováky ve stravě nebo domácími přípravky jsou super, ale nesmíme zapomenout na to, že návštěva zubaře by neměla být pro nás strašákem, ale nezbytnou součástí péče o naše zdraví. A aby to nebylo všechno takové vážné, nepodceňte ani humor. Když jsem jednou čekal ve waiting roomu a byl nervózní, vtipkoval jsem s ostatními pacienty a vzduch se hned uvolnil – a teď, když tam jdu, vždycky tam potkám alespoň jednu známou tvář a máme si co říct.

Držte si zuby od kazů daleko, ale jestli se objeví, pak s ním bojujte jako rytíři – s odvahou a nejlepším nástrojem, který máme, tím je návštěva zubaře. A až si budete užívat zasloužené pochvaly za váš perleťově bílý úsměv, určitě na mě nezapomeňte a pošlete mi fotku – na tu se s Maxem a Lolou vždycky rádi podíváme!

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář