Zničené zuby po rovnátkách: Co dělat pro jejich regeneraci? Zdraví a wellness
Sdílet

Jak dochází k poškození zubů při nošení rovnátek?

Často při nošení rovnátek dochází k určitému množství poškození zubů. Jejich povrch se stává citlivým a vznikají tak malé trhliny a zarývání. Proč se to děje, ptáte se? Odpověď je velmi jednoduchá. Rovnátka jsou nástrojem, který nám pomáhá napravit nesprávný postavení zubů. Jsou určitým druhem tlaku na zuby, a jakmile se na něco vyvíjí tlak, je pravděpodobné, že dojde k nějakému poškození. Nicméně, tato škoda je obvykle minimální a nesrovnatelná s výhodami, které rovnátka přináší.

Někdy si říkám, jak by to bylo, kdyby mi rovnátka nošení moji kočka Lola. Představa jejího rozcuchaného obličeje s kovovými drátky mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech. Ale nebojte, jsem odpovědný majitel, a tak to raději nechám jen na představě. Je také důležité si uvědomit, že bez správné péče o ústní hygienu mohou rovnátka způsobit i velmi vážné problémy, jako je zánět dásní či vznik kazu. Můj pes Max vždycky dostává kousačky na čištění zubů, aby mu těmto problémům předešel. Ne tedy, že by Max nosil rovnátka. To by byl pohled!

Co dělat po skončení léčby rovnátky?

Po skončení léčby rovnátky máte možná pocit, že máte ústa plná jizviček a váš úsměv už není tak krásný, jak býval. Ale to není pravda, věřte mi. Stačí se dokonale postarat o vaše zuby, a budou vypadat lépe než kdy dříve. Dokonce lepší než když jsem jako kluk skočil na trampolíně a vyskočil mi mléčný zub. Ale jak na tu péči, jistě se ptáte?

Doporučuji využít fluoridový gel, který pomáhá obnovovat minerální strukturu zubů. Měl by se nanášet po dobu minimálně 2 týdnů po skončení léčby. Dále je dobré si pořídit zubní kartáček s měkkými štětinami a používat ho minimálně 2x denně. Účinná je také voda se sodou bikarbou, kterou byste měli každý den kloktat.

Není-li péče doma dostatečná: Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Vaší první zastávkou po ukončení léčby rovnátky by měla být návštěva zubního lékaře. Ten dokáže správně vyhodnotit stav vašich zubů a podle toho vám doporučit vhodné postupy. Věřte mi, stojí to za to. Když se na to podíváte z druhé strany, je to jako když své děti, Šimona a Jakuba, posílám na pravidelné lékařské prohlídky. Starám se o jejich zdraví stejně jako o své.

Dalším důležitým krokem je pravidelné čištění zubů u zubní hygieničky. Takové odborné čištění pomůže odstranit jakýkoliv nános, který se mohl nahromadit během nošení rovnátek. Můj starší syn, Jakub, chodí na tyto prohlídky velmi rád. Je z nich vždy nadšený a má pocit, že má úplně nové zuby. A já musím říci, že po návratu z těchto prohlídek vypadají jeho zuby opravdu bezvadně.

Chraňte zdraví svých zubů: Životní styl a strava

Jakmile už máte rovnátka minulostí a začnete se intenzivně věnovat péči o zuby, je důležité také myslet na správnou stravu a životní styl. Rozhodně doporučuji vyhnout se potravinám, které mohou poškodit vaše zuby. To občas znamená přemýšlet, jestli si dám ten kousek čokolády, který na mě kouká z lednice. Většinou se snažím vyhnout sladkostem a místo toho si dám nějakou zdravou svačinku.

Ano, já vím. Není to vždy snadné. Ale když vidím, jak se úsměv mého mladšího syna Šimona rozzáří, když dostane kousek ovoce nebo zeleniny, vím, že to stojí za to. Na konci dne je důležité uvědomit si, že zdraví našich zubů ovlivňuje mnohem více než jen našu schopnost se usmívat. Ovlivňuje naše zdraví obecně a kvalitu našeho života. Takže se o ně starajme jak nejlépe umíme.

Karel Liška

Jsem špičkový stomatolog se specializací na stomatologii. Pracuji ve své soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na jak preventivní, tak i léčebnou péči o zuby. Velice rád se věnuji své práci, ale mým dalším velkým zájmem je psaní. Zároveň se snažím své roky zkušeností a znalosti využít k sepsání článků a blogových příspěvků o péči o zuby. Jsem málo nalezeným pokladem v oblasti stomatologie, ale snažím se po světě šířit zdravé a krásné úsměvy.

Napsat komentář